900x620zdrowie8

Odżywianie jest bardzo ważne dla każdego człowieka, szczególnego zaś znaczenia nabiera w przebiegu chorób przewlekłych. Choroba nowotworowa wymaga od chorego szczególnej troski o sposób odżywiania ? zarówno w zakresie liczby spożywanych posiłków, jak i jakości dobieranych produktów. Liczne badania wskazują, że właściwy sposób odżywiania jest istotnym elementem wspomagającym leczenie nowotworów.

Jednocześnie odpowiednio skomponowana dieta zapobiega gwałtownemu zmniejszeniu masy ciała, tzn. zapobiega niedożywieniu, a w konsekwencji wyniszczeniu nowotworowemu charakteryzującemu się spadkiem tłuszczowej i beztłuszczowej masy, osłabieniem, jadłowstrętem, niedokrwistością, upośledzeniem funkcji układu odpornościowego oraz nasilonym metabolizmem. Ponadto zespół wyniszczenia nowotworowego jest niepożądanym skutkiem leczenia onkologicznego (chemioterapia, radioterapia, leczenie chirurgiczne).

Niestety, są to metody radykalne i zanim przyniosą oczekiwany efekt, najpierw mogą się przyczyniać do zmniejszenia spożycia pokarmu, gdyż bardzo często powodują utratę apetytu, zaburzenia odczuwania smaku, suchość w jamie ustnej, zapalenia i owrzodzenia przewodu pokarmowego, nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia, obrzęki i osłabienie. Dolegliwości te są związane z inwazyjnym leczeniem, które poza oddziaływaniem na komórki nowotworowe, uszkadza również zdrowe komórki zlokalizowane w pobliżu guza.

Otóż, żywienie to jeden z elementów wspomagających terapię przeciwnowotworową. Należy przy tym pamiętać, że nie istnieje uniwersalna dieta, optymalna dla każdej osoby dotkniętej tą chorobą. Jej rodzaj w dużej mierze zależy od lokalizacji nowotworu (szczególnie gdy guz jest umiejscowiony w obrębie jednego z narządów przewodu pokarmowego). Konieczne jest także dostosowanie sposobu żywienia do potrzeb pacjenta, z uwzględnieniem jego wieku, płci, aktywności fizycznej oraz ewentualnych chorób współistniejących. Tak więc, odpowiednio zaplanowana opieka nad chorym może poprawić kondycję jego organizmu, co ma istotne znaczenie dla przebiegu i wyników leczenia onkologicznego.

W okresie leczenia przeciwnowotworowego ogólne zalecenia żywieniowe mogą wymagać pewnych modyfikacji, w zależności od zastosowanej metody leczenia i jej ewentualnych skutków niepożądanych.

o autorze:

Marta Bender

absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Wydziału Nauki o Zdrowiu. Autorka i współautorka wielu prac naukowych, członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Obecnie zajmuje się edukacją i poradnictwem dietetycznym pacjentów onkologicznych, uwzględniając ich indywidualne potrzeby żywieniowe, związane z aktualnym stanem zdrowia (dietetyk w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie ? Klinika Onkologii). Jednocześnie dietetyk w Poradni Nefrologiczno ? Transplantacyjnej w Warszawie, gdzie konsultuje i monitoruje stan odżywienia oraz sposobu odżywiania się pacjentów po przeszczepieniu wątroby/nerki oraz chorych z przewlekłą niewydolnością nerek, leczonych zachowawczo bądź poddanych dializoterapii. Ponadto pracownik naukowo ? dydaktyczny w Zakładzie Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie oprócz realizacji zajęć dydaktycznych, prowadzi prace naukowo ? badawcze w zakresie subiektywnej oceny jakości życia w chorobach przewlekłych.

dr n. o zdrowiu Marta Dąbrowska?Bender - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pomagają nam

stra.fw bayer magodent.fw advalue magodent.fw novartis fakraczki.fw osobyprywatne.fw crosfit               

Współpracujemy

pozdrowie.fw pkopd.fw pkopd.fw pkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwaaa.fwalivia.fwfpzycie.fwinstytut.fwkidl.fwmagodent.fwrak n roll.fwb-life 

Zapisz