
Nowoczesna diagnostyka kluczem do lepszego leczenia raka piersi – wyniki najnowszego raportu
2025-03-31Krajowa Sieć Onkologiczna wchodzi w życie – podsumowanie debaty podczas Kongresu Rzecznicy Zdrowia 2025
1 kwietnia 2025 roku to ważna data dla polskiej onkologii – tego dnia w życie weszła ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO), wprowadzająca nowy model organizacji opieki onkologicznej w Polsce. W tym kluczowym momencie Anna Kupiecka, Prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej, wzięła udział w eksperckim panelu dyskusyjnym podczas Kongresu Rzecznicy Zdrowia 2025, poświęconym wyzwaniom i szansom, jakie niesie ze sobą reforma systemu.
W Polsce każdego roku odnotowuje się ponad 180 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory złośliwe, a wskaźniki przeżywalności wciąż pozostają niższe niż w większości krajów Europy. Wprowadzenie KSO ma na celu zmianę tej sytuacji poprzez ustandaryzowanie opieki onkologicznej i zapewnienie równego dostępu do leczenia niezależnie od miejsca zamieszkania pacjenta.
Podczas debaty pt. „Opieka onkologiczna - poprawić skuteczność, wyrównać dostęp” Anna Kupiecka podkreśliła kluczową rolę edukacji w poprawie skuteczności systemu. "Zwiększenie wczesnych wykryć umożliwi nam inne leczenie i osiągnięcie wyników zmniejszenia niepotrzebnych zgonów, których w tej chwili mamy zbyt dużo. Na przekroju Europy niestety jesteśmy w ogonie. W związku z tym potrzebne są działania, które będą wspierały nas w przybliżeniu do tego celu, to znaczy efektywność KSO" – mówiła prezes OnkoCafe.
W dyskusji wzięli udział także inni eksperci. Profesor Jacek Jassem z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zwrócił uwagę, że skuteczna sieć onkologiczna musi opierać się przede wszystkim na kompetencjach, dobrej jakości usług i współpracy naukowej. Dorota Korycińska z Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej mówiła o wyzwaniach związanych z koordynacją opieki, wskazując na potrzebę lepszych narzędzi komunikacji dla koordynatorów. Poseł Katarzyna Stachowicz zaapelowała zaś o większą świadomość społeczną w zakresie profilaktyki nowotworowej.
Wprowadzenie KSO to dopiero początek zmian w polskiej onkologii. Kluczowe będzie teraz monitorowanie, w jaki sposób reforma wpłynie na rzeczywisty dostęp pacjentów do leczenia, oraz ciągła edukacja zarówno personelu medycznego, jak i społeczeństwa. Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej będzie aktywnie obserwować proces wdrażania nowego systemu i edukować pacjentów o ich prawach i możliwościach w ramach KSO.