
Polki a profilaktyka raka piersi
2025-06-18
Uważnie o raku pęcherza: przełom w leczeniu dzięki nowym refundacjom od 1 lipca
2025-07-01Polki a profilaktyka raka piersi – motywacje, bariery oraz opinie o zaangażowaniu marek w kwestie prozdrowotne
25 czerwca 2025 roku w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca działalność Koalicji Onkozdrowia Kobiet – ogólnopolskiej inicjatywy na rzecz poprawy sytuacji pacjentek onkologicznych w Polsce. Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej przystąpiła do tego ambitnego projektu, a jego inicjatorką i moderatorką otwierającej debaty „Onkozdrowie kobiet – dogońmy Unię Europejską!” była Anna Kupiecka, prezes Fundacji.
Manifest Koalicji – wspólny plan na 10 lat
Podczas konferencji zaprezentowano manifest Koalicji Onkozdrowia Kobiet – dokument określający cele i kierunki działania na najbliższą dekadę. Koalicja deklaruje dążenie do wyrównania szans zdrowotnych kobiet w Polsce i osiągnięcia wskaźników leczenia nowotworów co najmniej na poziomie średniej unijnej.
Wśród priorytetów wymienionych w manifeście znalazła się intensywna edukacja zdrowotna i onkologiczna, obejmująca zarówno pacjentki, jak i całe społeczeństwo. Istotne jest również wzmocnienie wsparcia psychologicznego i informacyjnego dla kobiet oraz ich bliskich na każdym etapie choroby. Koalicja stawia na aktywizację środowiska pacjenckiego oraz zwiększenie jego wpływu na kształt systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Równie ważne jest wdrożenie nowoczesnych standardów diagnostyczno-terapeutycznych, zgodnych z aktualną wiedzą medyczną i europejskimi wytycznymi.
– To nie jest rozmowa o statystykach, tylko o życiu kobiet, które kochamy – mówiła Anna Kupiecka podczas debaty. – Dziś Polki wciąż czekają na diagnostykę i leczenie znacznie dłużej niż kobiety w innych krajach UE. Ta sytuacja musi się zmienić – dodała.
– To nie jest rozmowa o statystykach, tylko o życiu kobiet, które kochamy – mówiła Anna Kupiecka podczas debaty. – Dziś Polki wciąż czekają na diagnostykę i leczenie znacznie dłużej niż kobiety w innych krajach UE. Ta sytuacja musi się zmienić – dodała.

Silna reprezentacja i wspólny głos
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele świata medycyny, polityki, organizacji pacjenckich i partnerów sektora zdrowia. Wśród gości znaleźli się m.in.: Agnieszka Mrozik, Zastępca Dyrektora Departamentu Opieki Koordynowanej w Ministerstwie Zdrowia; Marek Hok, poseł na Sejm RP i Przewodniczący Podkomisji stałej ds. onkologii; oraz prof. Radosław Mądry, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.
Profesor Mądry podkreślił znaczenie wczesnej diagnostyki oraz konieczność centralizacji leczenia. Zwrócił uwagę na zbyt niski zasięg badań przesiewowych w raku szyjki macicy i potrzebę promocji szczepień HPV. Zaznaczył też, że leczenie nowotworów powinno odbywać się wyłącznie w wyspecjalizowanych ośrodkach – porównując to do przeszczepiania serca, którego nie wykonuje się w szpitalach powiatowych.
Koalicja oparta na doświadczeniu i współpracy
Koalicję tworzy pięć organizacji, które od lat aktywnie działają na rzecz pacjentek onkologicznych: Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej, Fundacja OmeaLife – Rak Piersi Nie Ogranicza – reprezentowana przez prezes Magdalenę Kardynał, Stowarzyszenie Eurydyki – reprezentowane przez wiceprezes Agnieszkę Sakowicz, Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Rakiem Jajnika Niebieski Motyl – reprezentowane przez Magdalenę Kardynał w imieniu Basi Górskiej, oraz Stowarzyszenie Ruch Onkologiczny PARS – z udziałem prezes Elżbiety Kozik.
Koalicja powstała, by połączyć siły organizacji pacjenckich, ekspertów i decydentów. Jej celem jest osiągnięcie wskaźników leczenia na poziomie średniej UE w ciągu najbliższych 10 lat.
W ramach wspólnego planu działania Koalicja będzie pracować nad edukacją, standaryzacją ścieżek pacjentek, poprawą organizacji leczenia i diagnostyki oraz równym dostępem do skutecznych terapii. Kluczowym elementem będzie także wzmocnienie głosu kobiet w debacie publicznej na temat zdrowia.
– Wierzymy, że tylko wspólnymi siłami możemy realnie wpłynąć na poprawę sytuacji. Dzisiaj łączymy siły, by skuteczniej działać na rzecz kobiet z nowotworami w Polsce – mówiła Anna Kupiecka.
Partnerzy i patronat
Patronem społecznym Koalicji została Ogólnopolska Federacja Onkologiczna, którą podczas wydarzenia reprezentowała Dorota Korycińska – prezes OFO, członkini Krajowej Rady Onkologicznej i reprezentantka pacjentów w Radzie Organizacji Pacjentów przy Ministerstwie Zdrowia.
Koalicję wspierają także firmy zaangażowane w rozwój onkologii w Polsce: GSK, MSD, Novartis, Roche i AstraZeneca.
Konkretne działania dla realnej zmiany
Koalicja planuje szereg kluczowych działań, które mają na celu rzeczywistą poprawę opieki onkologicznej dla kobiet. Wśród nich znajduje się stworzenie zintegrowanej ścieżki pacjentki – od profilaktyki i wczesnej diagnostyki, przez leczenie, aż po rehabilitację. Szczególną wagę przywiązuje się do monitorowania jakości i efektywności opieki oraz do wyrównania dostępu do nowoczesnych terapii zgodnych z międzynarodowymi wytycznymi. Koalicja będzie również intensywnie promować szczepienia HPV, badania przesiewowe i rozwijać wsparcie psychoonkologiczne.
Budowanie świadomości społecznej na temat profilaktyki i zdrowego stylu życia stanowi fundament strategii edukacyjnej Koalicji.
Razem możemy więcej
Koalicja Onkozdrowia Kobiet zaprasza do współpracy ekspertów, instytucje, organizacje społeczne i wszystkich, którym leży na sercu zdrowie kobiet. Tylko wspólny głos i dobrze zaplanowane działania mogą doprowadzić do realnej zmiany w systemie opieki onkologicznej w Polsce.
Śledź profil OnkoZdrowie Kobiet na Facebooku: facebook.com/koalicja.onkozdrowia.kobiet
