W ciągu roku w Polsce z powodu chorób nowotworowych umiera 100 000 osób[1]. Dane z pierwszych miesięcy stanu zagrożenia epidemicznego pokazują bardzo niepokojący obraz sytuacji w onkologii. Część pacjentów w obawie przed infekcją koronawirusem unika kontaktu z lekarzami, przerywa proces diagnostyki lub leczenia. To alarmujące informacje, które mogą oznaczać wzrost zgonów z powodu chorób nowotworowych nawet o 20%[2]! Aby przeciwdziałać tej sytuacji, organizacje pacjentów we współpracy z All.Can Polska przygotowały materiał edukacyjny, którego celem jest uświadomienie pacjentów, że nie wolno czekać z leczeniem onkologicznym nawet wczasie epidemii koronawirusa. Film pt. „Pacjent onkologiczny w dobie epidemii COVID-19” uzyskał honorowy patronat Rzecznika Praw Pacjenta.
Aż 72% respondentów badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji MY PACJENCI, na temat doświadczeń i odczuć związanych z funkcjonowaniem systemu ochrony zdrowia podczas pandemii COVID-19 zgadza się ze stwierdzeniem, że „pacjenci nie korzystają ze świadczeń zdrowotnych pomimo, że ich potrzebują, ze strachu przed zarażeniem się koronawirusem”[1].
Ponadto, prawie połowa badanych (44%) uważa, że rozumiejąc sytuację wynikającą z COVID-19, może „spokojnie czekać” na możliwość wizyty lekarskiej, zabiegu medycznego czy badań diagnostycznych.
Pacjenci boją się zarażenia koronawirusem i odkładają wizytę u lekarza, myśląc, że choroba poczeka. Jest to błędne rozumowanie. Chorobę nowotworową trzeba leczyć, absolutnie nie wolno czekać. Większość nowotworów diagnozowanych we wczesnej fazie może być skutecznie wyleczona. Tutaj czas ma ogromne znaczenie – tłumaczy prof. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Państwowy Instytut Badawczy, członek Grupy Sterującej All. Can Polska.
Bardzo ważne jest uświadamianie pacjentów, którzy mają objawy choroby, są w trakcie diagnostyki lub leczenia, aby nie odkładali konsultacji z lekarzem na później. Chorobę nowotworową trzeba leczyć, nie wolno czekać! Przed zakażeniem COVID można się uchronić. Personel placówek medycznych dokłada wszelkich starań, aby leczenie w czasie epidemii było bezpieczne – mówi Anna Kupiecka, prezes Fundacji Onkocafe – Razem Lepiej, przewodnicząca Prezydium All.Can Polska.
Organizacje pacjentów we współpracy z All.Can Polska przygotowały edukacyjny film „Pacjent onkologiczny w dobie epidemii COVID-19” z zaleceniami postępowania.
Zachęcamy do publikacji materiału, tak aby dotrzeć do jak najszerszego grona pacjentów. Niech strach przed COVID-19 nie przeszkodzi w diagnostyce i leczeniu choroby nowotworowej. Czas ma znaczenie, a stawka jest bardzo wysoka, chodzi o zdrowie i życie pacjentów.
Film „Pacjent onkologiczny w dobie epidemii COVID-19” znajdziecie Państwo po wejściu na grafikę "Onkologia w dobie epidemii COVID-19":
All.Can to międzynarodowa inicjatywa powstała w 2016 roku, której celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej oraz decydentów politycznych na konieczność poprawy efektywności i stabilności opieki onkologicznej oraz sytuacji pacjentów poprzez efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów finansowych. W Polsce All.Can działa od 2016 roku skupiając w ramach Grupy Sterującej wybitnych przedstawicieli środowiska medycznego, ekspertów ds. systemu ochrony zdrowia, reprezentantów środowiska pacjentów oraz innowacyjnych firm farmacutycznych.
[1] Badanie Fundacji My Pacjenci „Pacjent w pandemii”, reprezentatywna próba: grupa 1000 osób, maj 2020
[1] Krajowy Rejestr Nowotworów
[2] https://www.ucl.ac.uk/news/2020/apr/deaths-people-cancer-could-rise-least-20