W ciągu roku w Polsce z powodu chorób nowotworowych umiera 100 000 osób[1]. Dane z pierwszych miesięcy stanu zagrożenia epidemicznego pokazują bardzo niepokojący obraz sytuacji w onkologii. Część pacjentów w obawie przed infekcją koronawirusem unika kontaktu z lekarzami, przerywa proces diagnostyki lub leczenia. To alarmujące informacje, które mogą oznaczać wzrost zgonów z powodu chorób nowotworowych nawet o 20%[2]! Aby przeciwdziałać tej sytuacji, organizacje pacjentów we współpracy z All.Can Polska przygotowały materiał edukacyjny, którego celem jest uświadomienie pacjentów, że nie wolno czekać z leczeniem onkologicznym nawet wczasie epidemii koronawirusa. Film pt. „Pacjent onkologiczny w dobie epidemii COVID-19” uzyskał honorowy patronat Rzecznika Praw Pacjenta.

 

Aż 72% respondentów badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji MY PACJENCI, na temat doświadczeń i odczuć związanych z funkcjonowaniem systemu ochrony zdrowia podczas pandemii COVID-19 zgadza się ze stwierdzeniem, że „pacjenci nie korzystają ze świadczeń zdrowotnych pomimo, że ich potrzebują, ze strachu przed zarażeniem się koronawirusem”[1].

Ponadto, prawie połowa badanych (44%) uważa, że rozumiejąc sytuację wynikającą z COVID-19, może „spokojnie czekać” na możliwość wizyty lekarskiej, zabiegu medycznego czy badań diagnostycznych.

Pacjenci boją się zarażenia koronawirusem i odkładają wizytę u lekarza, myśląc, że choroba poczeka. Jest to błędne rozumowanie. Chorobę nowotworową trzeba leczyć, absolutnie nie wolno czekać. Większość nowotworów diagnozowanych we wczesnej fazie może być skutecznie wyleczona. Tutaj czas ma ogromne znaczenietłumaczy prof. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Państwowy Instytut Badawczy, członek Grupy Sterującej All. Can Polska.

Bardzo ważne jest uświadamianie pacjentów, którzy mają objawy choroby, są w trakcie diagnostyki lub leczenia, aby nie odkładali konsultacji z lekarzem na później. Chorobę nowotworową trzeba leczyć, nie wolno czekać! Przed zakażeniem COVID można się uchronić. Personel placówek medycznych dokłada wszelkich starań, aby leczenie w czasie epidemii było bezpieczne – mówi Anna Kupiecka, prezes Fundacji Onkocafe – Razem Lepiej, przewodnicząca Prezydium All.Can Polska.

Organizacje pacjentów we współpracy z All.Can Polska przygotowały edukacyjny film „Pacjent onkologiczny w dobie epidemii COVID-19” z zaleceniami postępowania.

Zachęcamy do publikacji materiału, tak aby dotrzeć do jak najszerszego grona pacjentów. Niech strach przed COVID-19 nie przeszkodzi w diagnostyce i leczeniu choroby nowotworowej. Czas ma znaczenie, a stawka jest bardzo wysoka, chodzi o zdrowie i życie pacjentów.

Film „Pacjent onkologiczny w dobie epidemii COVID-19” znajdziecie Państwo po wejściu na grafikę "Onkologia w dobie epidemii COVID-19":

all can artykuł


All.Can to międzynarodowa inicjatywa powstała w 2016 roku, której celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej oraz decydentów politycznych na konieczność poprawy efektywności i stabilności opieki onkologicznej oraz sytuacji pacjentów poprzez efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów finansowych. W Polsce All.Can działa od 2016 roku skupiając w ramach Grupy Sterującej wybitnych przedstawicieli środowiska medycznego, ekspertów ds. systemu ochrony zdrowia, reprezentantów środowiska pacjentów oraz innowacyjnych firm farmacutycznych. 


[1] Badanie Fundacji My Pacjenci „Pacjent w pandemii”, reprezentatywna próba: grupa 1000 osób, maj 2020


[1] Krajowy Rejestr Nowotworów

[2] https://www.ucl.ac.uk/news/2020/apr/deaths-people-cancer-could-rise-least-20

Pomagają nam

stra.fw bayer magodent.fw advalue magodent.fw novartis fakraczki.fw osobyprywatne.fw crosfit               

Współpracujemy

pozdrowie.fw pkopd.fw pkopd.fw pkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwaaa.fwalivia.fwfpzycie.fwinstytut.fwkidl.fwmagodent.fwrak n roll.fwb-life 

Zapisz