Podczas konferencji „Priorytety w Ochronie Zdrowia 2025” temat jakości leczenia nowotworów ginekologicznych oraz hematologicznych w Polsce stanowił jeden z głównych punktów dyskusji. Uczestniczyli w niej eksperci medyczni, przedstawiciele organizacji pacjentów oraz decydenci. Konferencja, której jednym z patronów honorowych była Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej, zgromadziła liderów w dziedzinie onkologii, w tym Annę Kupiecką, prezes fundacji, która podkreśliła znaczenie edukacji pacjentów i dostępu do nowoczesnych terapii.

Nowoczesne leczenie nowotworów ginekologicznych i hematologicznych

Innowacje terapeutyczne były jednym z głównych tematów konferencji, zwłaszcza w kontekście nowotworów ginekologicznych. Eksperci, tacy jak dr hab. n. med. Radosław Mądry i dr Anna Dańska-Bidzińska, podkreślali rolę diagnostyki molekularnej w doborze odpowiedniego leczenia. Dr Artur Kowalik z Świętokrzyskiego Centrum Onkologii zaznaczył, że bez szczegółowej analizy molekularnej, niemożliwe jest skuteczne leczenie ukierunkowane.

W obszarze hematologii prof. Krzysztof Giannopoulos poruszył temat terapii CAR-T w leczeniu szpiczaka plazmocytowego oraz chłoniaka grudkowego, wskazując na konieczność zapewnienia pacjentom dostępu do tych innowacyjnych terapii. Działania na rzecz dostępu do terapii innowacyjnych są wspierane przez organizacje pacjentów, w tym Fundację OnkoCafe, która jest częścią HematoKoalicji.

Edukacja jako klucz do poprawy wyników leczenia

Podczas panelu „Zdrowie Kobiety – Jak skutecznie leczyć nowotwory ginekologiczne?” eksperci zaznaczyli, jak ważne jest zwiększanie świadomości pacjentek na temat dostępnych metod leczenia i nowoczesnych terapii. Wzrost liczby pacjentek, które aktywnie poszukują rzetelnych informacji o swojej chorobie, jest dowodem na rosnącą rolę edukacji w poprawie wyników leczenia. Padły również istotne słowa Anny Kupieckiej: „Pacjentki z rakiem szyjki macicy, endometrium czy jajnika powinny być leczone zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną. Ważne jest, aby wspierać je wiedzą, bo tylko w ten sposób możemy poprawić wyniki leczenia. Medycyna się rozwija, mamy coraz większy dostęp do terapii, ale musimy budować współodpowiedzialność pacjenta w terapii” – mówiła prezes Fundacji OnkoCafe.

Jak podkreśliła Anna Kupiecka: „Pacjentki, które korzystają z nowoczesnych terapii i mają dostęp do rzetelnej wiedzy, lepiej radzą sobie z chorobą. To właśnie edukacja i współodpowiedzialność pacjenta są kluczem do sukcesu w leczeniu nowotworów”.

Dr Katarzyna Pogoda z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie podczas panelu jak skutecznie leczyć nowotwory piersi i endometriozę?” zwróciła uwagę na fakt, że tylko 30% kobiet w Polsce w wieku 45+ regularnie wykonuje badania profilaktyczne, co stanowi zdecydowanie mniejszy odsetek niż w krajach Europy Zachodniej.

Eksperci podkreślili, jak ważne są kampanie edukacyjne, które promują samobadanie oraz regularne wizyty kontrolne. Edukacja na temat profilaktyki oraz poprawa dostępności do regularnych badań to niezbędne kroki w walce z nowotworami ginekologicznymi. Wspomniano również, że organizacje pacjentów, takie jak OnkoCafe, pełnią nieocenioną rolę w edukacji i dostarczaniu pacjentkom wiedzy na temat dostępnych terapii oraz ich skuteczności.

Priorytety na przyszłość

Panel „Dokąd zmierzasz onkologio?” wskazał na kluczowe wyzwania w polskim systemie ochrony zdrowia, w tym konieczność dalszej rozbudowy programów badań przesiewowych oraz szybszej implementacji innowacyjnych terapii. Zgodnie z opiniami ekspertów, kluczowym elementem dla przyszłości onkologii w Polsce jest ścisła współpraca pomiędzy instytucjami rządowymi, środowiskiem medycznym oraz organizacjami pacjentów. Tylko poprzez zaangażowanie wielu stron można skutecznie wpłynąć na poprawę zdrowia i jakości życia pacjentów.

W panelu poświęconym leczeniu nowotworów ginekologicznych, omawiano skuteczność nowoczesnych terapii w leczeniu raka szyjki macicy, raka jajnika i raka endometrium. Rak szyjki macicy wciąż stanowi poważne zagrożenie, jednak w krajach, które wprowadziły populacyjne szczepienia przeciwko HPV, ten nowotwór jest niemal zupełnie wyeliminowany. Dr hab. n. med. Radosław Mądry podkreślił, że w Polsce konieczne jest skupienie się na prewencji oraz screeningach, by znacząco zmniejszyć liczbę przypadków zaawansowanego raka szyjki macicy. W tym kontekście, zmiana programu lekowego w Polsce, która pozwala na refundację leczenia cemiplimabem, stanowi ważny krok w dostępie do nowoczesnych terapii.

Eksperci wskazali, że diagnostyka molekularna, czyli identyfikacja specyficznych profili molekularnych, jest niezbędna do skutecznego leczenia raka endometrium. Rak endometrium, który w ostatnich latach staje się coraz bardziej powszechny, wiąże się z czynnikami cywilizacyjnymi takimi jak otyłość, cukrzyca czy nadciśnienie. Wzrost zachorowalności na raka endometrium, a także związany z tym wzrost śmiertelności, wymaga zastosowania nowych strategii terapeutycznych. Jak podkreślił prof. Paweł Blecharz, lepsza diagnostyka, a także profilowanie molekularne, mają kluczowe znaczenie w skuteczności leczenia.

Dzięki innowacjom, takim jak immunoterapia (np. dostarlimab w przypadku raka endometrium), możliwe jest znaczne wydłużenie życia pacjentek. Z kolei w leczeniu raka jajnika, eksperci wskazali na nowoczesne leki, takie jak koniugaty, które dzięki precyzyjnemu ukierunkowaniu na konkretne molekularne cele, wykazują lepszą skuteczność i mniejsze skutki uboczne.

Podsumowując, konferencja „Priorytety w Ochronie Zdrowia 2025” pokazała, jak wielkie znaczenie ma współpraca różnych środowisk – rządu, przedstawicieli zawodów medycznych, organizacji pacjentów i ekspertów. Tylko poprzez wspólne działania, intensyfikację profilaktyki oraz dostęp do nowoczesnych terapii, Polska ma szansę poprawić wyniki leczenia nowotworów ginekologicznych i hematologicznych oraz poprawić jakość życia pacjentów.

 Anna Kupiecka konferencja priorytety w ochronie zdrowia 2025 kadr2 1

 

 

Pomagają nam

stra.fw bayer magodent.fw advalue magodent.fw novartis fakraczki.fw osobyprywatne.fw crosfit               

Współpracujemy

pozdrowie.fw pkopd.fw pkopd.fw pkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwaaa.fwalivia.fwfpzycie.fwinstytut.fwkidl.fwmagodent.fwrak n roll.fwb-life 

Zapisz