Chirurgia robotowa w leczeniu raka prostaty

Zabieg chirurgiczny wykonywany w asyście robota chirurgicznego może przynieść pacjentowi korzyści, ponieważ pozwala na wyższą dokładność zabiegu. Urolog operujący robotem może dokonywać dokładniejszych cięć, a co za tym idzie oszczędzać pęczki nerwowe, minimalizując ryzyko wystąpienie niepożądanych skutków zabiegu, takich jak nietrzymanie moczu czy niesprawność seksualną. Dzięki małej inwazyjności zabiegów robotowych pacjenci spędzają mniej czasu w szpitalu, mniej jest przetoczeń krwi, mniej bólu i szybciej dochodzą do siebie po operacji. Z kolei dla chirurga praca z robotem jest o wiele bardziej ergonomiczna, mniej męcząca i stwarza znacznie szersze możliwości techniczne operowania narzędziami. Z tych powodów chirurgia robotowa bardzo szybko upowszechniła się w ciągu ostatnich 25 lat w wielu krajach świata, poczynając od tych najbogatszych, czyli USA, Europy Zachodniej, Japonii czy Australii.

Pierwszy robot chirurgiczny w Polsce pojawił się w 2010 roku w szpitalu we Wrocławiu. Drugi - dopiero po 6 latach, w Toruniu. Ale od 2017 roku robotów przybywa bardzo szybko - obecnie już ponad 50 szpitali wykonuje zabiegi w asyście robota, większość z nich - to placówki publiczne. W 2022 roku w całej Polsce wykonano 4844 zabiegi a użyciem robota, w tym było 3361 operacji prostatektomii - czyli 60 proc. Za 900 z nich zapłacili prywatnie polscy pacjenci w prywatnych szpitalach, płacąc od 30 do 50 tys. złotych. Ale pozostałe sfinansował Narodowy Fundusz Zdrowia.

Od 1 kwietnia 2022 roku wprowadzono osobną wycenę zabiegu prostatektomii robotowej, wykonywanej w asyście robota - jest ona dwukrotnie wyższa od zabiegu otwartego czy laparoskopowego. Wywołało to prawdziwy boom w tej dziedzinie chirurgii. Z roku na rok mocno wzrosła liczby zabiegów prostatektomii, refundowanych przez NFZ. W 2021 roku fundusz zapłacił za 6523 zabiegi radykalnej prostatektomii, a w 2022 roku już za 9033 takie zabiegi, w tym 2461 robotowe. Rok wcześniej sfinansował jedynie 541 zabiegów robotowej prostatektomii.

Dzięki rozwojowi robotyki, w 2022 roku po raz pierwszy liczba pacjentów leczonych chirurgicznie przewyższyła w Polsce liczbę pacjentów leczonych radioterapią. Odnotowano spadek liczby pacjentów leczonych radioterapią, która dla części pacjentów jest metodą alternatywną dla chirurgii (np. brachyterapia). W 2022 roku 7618 pacjentów (46 proc.) było leczonych radioterapią, podczas gdy rok wcześniej było ich 9411 (59 proc.). Jednocześnie zmalała również liczba pacjentów leczonych chemioterapią – z 6310 pacjentów w 2021 roku do 5162 pacjentów w roku 2022.

Już w każdym województwie, poza warmińsko-mazurskim - działa przynajmniej jeden robot chirurgiczny, wykonujący zabiegi refundowane przez NFZ. Dlatego praktycznie każdy pacjent w Polsce, który ma mieć wykonywany zabieg prostaty, ma szansę skorzystać z tego nowoczesnego urządzenia.

Według danych zebranych przez AOTMiT ze szpitali, które w 2022 roku wykonywały zabiegi robotowej prostatektomii, potwierdzają się zalety chirurgii robotowej, czyli to że pacjent jest krócej hospitalizowany i wymaga mniejszej ilości przetoczeń krwi. “Z punktu widzenia pacjenta najważniejszymi korzyściami zabiegu robotycznego są krótszy czas hospitalizacji pozabiegowej, mniejsza śródoperacyjna utrata krwi oraz stosunkowa łatwość operowania pacjentów z wysokim BMI w porównaniu do innych technik operacyjnych” - potwierdza dr Jacek Doniec z Wojskowego Instytutu Medycznego.

Największe polskie szpitale, jak choćby Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie czy Centrum Onkologii w Bydgoszczy mają już po dwa roboty i planują zakup kolejnych. W dużych ośrodkach pracuje już po 5-6 wyszkolonych operatorów, wykonujących zabiegi. Podniesienie wycen procedur chirurgicznych oraz osobna - wyższa - wycena zabiegów robotowych sprawiło, że radykalna prostatektomia w asyście robota stała się rentowna dla szpitala. To skłania dyrektorów kolejnych placówek do zakupu lub dzierżawy robotów.

Odsetek zabiegów robotowych w stosunku do liczby wszystkich operacji prostatektomii w Polsce w 2020 roku wynosił 17 proc., w 2021 wzrósł do 22 proc., a w 2022 roku zwiększył się do 35 proc. Osiągnęliśmy zatem poziom rozwoju robotowej urologii w Niemczech z 2021 roku. Przy obecnym tempie wzrostu, w ciagu najbliższego roku co najmniej połowa prostatektomii w Polsce będzie wykonywana w asyście robota, czyli osiągniemy poziom Francji z 2021 roku.

Więcej informacji na temat chirurgii robotowej można znaleźć w raporcie Modern Healthcare Institute:

https://www.mzdrowie.pl/medycyna/raport-o-rozwoju-chirurgii-robotowej/

Szpitale z największą liczbą zabiegów prostatektomii w asyście robota wykonanych w 2022 roku, które mają podpisane kontrakty z NFZ:

Szpital Mazovia w Warszawie - 221

Wielopecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim - 200

Śląskie Centrum Urologii UROVITA - 200

Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 w Rzeszowie - 191

Europejskie Centrum Zdrowia w Otwocku - 169

Szpital św. Anny w Piasecznie - 167

SPSK Nr 2 PUM w Szczecinie - 167

 

Krzysztof Jakubiak
Prezes zarządu Modern Healthcare Institute sp. z o.o., założyciel i redaktor naczelny portalu
mZdrowie.pl oraz magazynu „Obserwacje”. Dziennikarz, manager. Wydawca i współautor wielu
raportów nt. systemu ochrony zdrowia, m.in. „Nowe terapie w leczeniu chorych na nowotwory”,
„Wpływ epidemii wywołanej wirusem SARS-CoC-2 na system opieki zdrowotnej w Polsce”, “Dostęp
do leczenia biologicznego w Polsce” czy „Chirurgia robotowa”.
Pracował m.in. w Ministerstwie Zdrowia jako dyrektor Biura Prasy i Promocji oraz rzecznik prasowy.
Również redaktor naczelny "Pulsu Medycyny" oraz "Pulsu Farmacji". Konsultant w zakresie
komunikacji, korporacyjny dyrektor PR w Polpharma SA, Communication & Public Affairs Manager w
firmie Coca-Cola Poland Services, PR Manager w Henkel Polska, rzecznik prasowy Ministerstwa
Finansów. Laureat Nagrody Zaufania Złoty OTIS 2020. Członek Rady Programowej Forum Ochrony
Zdrowia.

Pomagają nam

stra.fw bayer magodent.fw advalue magodent.fw novartis fakraczki.fw osobyprywatne.fw crosfit               

Współpracujemy

pozdrowie.fw pkopd.fw pkopd.fw pkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwaaa.fwalivia.fwfpzycie.fwinstytut.fwkidl.fwmagodent.fwrak n roll.fwb-life 

Zapisz