Samobadanie piersi jest czynnością bardzo prostą, która nie zajmuje wiele czasu. Ma na celu wykrycie zmian w tkance piersi. Na rynku dostępne są specjalne rękawice, które zwiększają czułość dotyku kilkukrotnie, dzięki czemu możliwe jest wykrycie nawet najdrobniejszych zmian w piersiach. Zmniejszają tarcie o skórę, co sprawia, że palce przemieszczają się po piersi bez problemu, czyniąc badanie bardziej dokładnym i komfortowym. W tym artykule przyjrzymy się bardzo dobrym rękawicom brytyjskiego producenta - Breast Sense?.

Rękawica to produkt medyczny

Rękawica Breast Sense? jest produktem medycznym, opatentowanym i dostępnym w wielu krajach świata, gdzie zyskała uznanie i jest ceniona za swoje właściwości skutecznego wykrywania guzów oraz zmian nowotworowych.

Opakowanie

Opakowanie Breast Sense? zawiera: rękawicę Breast Sense?, instrukcję przeprowadzania badania (w języku polskim i angielskim) wraz z kalendarzykiem badań, płytę CD z filmem instruktażowym (w języku angielskim) oraz różową torebkę do przechowywania rękawicy.

Wykonanie

Rękawica Breast Sense? jest wykonana z błony poliuretanowej, nie zawierającej środków szkodliwych dla ciała. Jej wnętrze  jest wypełnione lekkim, mineralnym olejem, który zwiększa wrażliwość dotyku.

Dla kogo przeznaczona jest rękawica Breast Sense??

Breast Sense? przeznaczona dla kobiet powyżej 20 roku życia i polecana szczególnie kobietom w okresie menopauzy, oraz po okresie karmienia piersią.

Kiedy wykonywać samodzielne badanie piersi?

W przypadku kobiet miesiączkujących najlepiej wykonać badanie w tygodniu po zakończeniu krwawienia menstruacyjnego. Po menopauzie może być to dowolny, ustalony dzień miesiąca. Ważne jest żeby badać piersi regularnie.

Jak się badać przy pomocy rękawicy Breast Sense??

Pierwszym etapem samodzielnego badania piersi jest obserwacja. Jego celem jest poznanie i kontrola takich cech piersi, jak:

  • kształt piersi: symetryczność, obecność wklęsłości/wypukłości;
  • wygląd skóry: faktura, zmiany zabarwienia;
  • wygląd brodawek: wypukłość lub wklęsłość brodawki, płyn wyciekający z brodawki;
  • wygląd okolicy dołów pachowych, okolicy pod i nadobojczykowych.

Badanie przed lustrem

Stań przodem do lustra, połóż ręce na biodrach. Przyjrzyj się dokładnie, czy nie ma zmian w rozmiarze i kształcie, oraz kolorze.
Następnie unieś ręce w górę, delikatnie obracając się z boku na bok. Sprawdź, czy nie dostrzegasz zmian w kształcie, rozmiarze i kolorze skóry.
Wciągnij mięśnie klatki piersiowej i przyjrzyj się jeszcze raz swoim piersiom.
Teraz opuść ręce i ściśnij palcem wskazującym oraz kciukiem sutek, aby sprawdzić czy nie wydobywa się żaden płyn lub krew. Powtórzyć tę samą czynność z druga piersią. Jeśli coś wycieka z sutka powinnaś natychmiast skontaktować się z lekarzem.

fale
okragle n
okragle n
proste n

Badanie dotykiem

Drugim etapem samodzielnego badania piersi jest badanie dotykiem (palpacyjne). Aby dodatkowo zwiększyć wrażliwość dotyku podczas badania można skorzystać se specjalnej rękawicy do samodzielnego badania piersi Breast Sense?. Dzięki materiałom użytym do jej produkcji (błonie poliuretanowej oraz wypełnieniu z oleju mineralnego) pozwala ona wykryć bardzo drobne zmiany w piersiach oraz ułatwia badanie.

Aby rozpocząć badanie, włóż dłoń do rękawicy. Złącz i ułóż na płasko drugi, trzeci oraz czwarty palec. Kontrolę wykonujemy naprzeciwległą dłonią. Badając pierś stosujemy trzy rodzaje ruchów, przedstawione na poniższych obrazkach:

fale
ruch liniowy
okragle n
ruch spiralny
proste n
ruch radialny

 

Stojąc swobodnie przed lustrem zbadaj najpierw lewą, później prawą pierś, stosując  trzy rodzaje ruchów opisanych powyżej. Naciskaj mocno, aby wyczuć tkanki znajdujące się głębiej pod skórą. Sprawdź również okolicę pomiędzy górną, zewnętrzną częścią piersi, a okolicą pachy.

Następnie, połóż się na płasko na plecach. Małą poduszkę ułóż pod lewym barkiem i połóż lewe ramię za głową. Dokładnie wykonaj badanie lewej piersi używając trzech palców prawej dłoni oraz stosując ruch zygzakowaty, od wewnątrz sutka oraz spiralny. Analogicznie wykonaj badanie dla lewej piersi.

Po zakończonym badaniu rękawicę należy umyć w letniej, przegotowanej wodzie i delikatnie osuszyć.

Sposób przeprowadzenia badania został również przedstawiony na poniższym filmie:


żródło:
http://zdrowepiersi.com.pl/rekawica-breast-sense/jak-sie-badac/
https://www.facebook.com/BreastSensePL 

zobacz także:
www.badajbiust.pl

Pomagają nam

stra.fw bayer magodent.fw advalue magodent.fw novartis fakraczki.fw osobyprywatne.fw crosfit               

Współpracujemy

pozdrowie.fw pkopd.fw pkopd.fw pkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwaaa.fwalivia.fwfpzycie.fwinstytut.fwkidl.fwmagodent.fwrak n roll.fwb-life 

Zapisz