Terapia celowana, terapia ukierunkowana molekularnie, terapia personalizowana to pojęcia, które pacjenci chorujący na raka coraz częściej słyszą z ust swoich lekarzy. Co one właściwie oznaczają?

Obejrzyj odcinek programu Po pierwsze pacjent "Terapia szyta na miarę - nowy trend w onkologii: https://www.youtube.com/watch?v=6hMF7balNs8


Wiele lat prac naukowców i lekarzy nad poznaniem chorób nowotworowych sprawiło, że dziś dużo więcej o nich wiemy, a w związku z tym coraz skuteczniej leczymy. Zastosowanie leków ukierunkowanych molekularnie (personalizowanych) nastawione jest na walkę z konkretnym zaburzeniem genetycznym zlokalizowanym w komórkach nowotworowych, które zidentyfikowano u pacjenta.

 

Dziś leczenie ukierunkowane molekularnie staje się standardem postępowania terapeutycznego w wielu chorobach nowotworowych. W Polsce dostęp do nowoczesnych terapii personalizowanych jest coraz lepszy. Chorzy mogą je otrzymywać w ramach leczenia w programach lekowych, ale także w licznie prowadzonych w naszym kraju badaniach klinicznych.

 

O nowoczesnym podejściu do terapii personalizowanej w programie “Po pierwsze Pacjent. Komentarze.” red. Monika Rachtan rozmawia z dr n. med. Moniką Śledź, specjalistką w dziedzinie onkologii klinicznej z Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie — Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

 

Materiał powstał dzięki wsparciu firmy Roche Diagnostics Polska Sp. z o.o.

Pomagają nam

stra.fw bayer magodent.fw advalue magodent.fw novartis fakraczki.fw osobyprywatne.fw crosfit               

Współpracujemy

pozdrowie.fw pkopd.fw pkopd.fw pkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwaaa.fwalivia.fwfpzycie.fwinstytut.fwkidl.fwmagodent.fwrak n roll.fwb-life 

Zapisz