20160808 b

W dniach 1 - 4 września w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się festiwal PRZEMIANY 2016 pod hasłem "Pokusa Nieśmiertelności". Podczas festiwalu 2 września odbędzie się premiera spektaklu teatralnego Henrietta Lacks przygotowanego w partnerstwie z fundacją ""OnkoCafe - razem Lepiej" i w kooprodukcji z Nowym Teatrem z Warszawy.

W ramach tworzenia scenariusza do spektaklu odbyły sie warsztaty z udziałem pacjentek onkologicznych z fundacji OnkoCafe. Dziewczyny wspaniale się podczas nich bawiły Jesteśmy pewni, że przedstawienie będzie równie fantastyczne i, przede wszystkim, pozwoli na szersze spojrzenie na temat chorób onkologicznych, które zazwyczaj kojarzą się z bólem i strachem, jako na szereg problemów i dylematów przed którymi stają naukowcy, etycy i zwykli ludzie. Tematem przewodnim przedstawienia jest nieśmiertelność, której w specyficzny sposób doświadczyła bohaterka będąca inspiracją twórców przedstawienia Henrietta Lacks. Jej samej już dawno nie ma, ale pobrane od niej komórki rakowe wciąż służą naukowcom do badań. Dla świata nauki Henrietta jest nieśmiertelna.

Więcej na temat przedstawienia i Festiwalu Przemiany 2016 na stronie www.przemianyfestiwal.pl

Opis spektaklu:

Czy wierzysz w nieśmiertelność? Czy ufasz, że świat nauki wygra ze śmiertelnymi chorobami? Że twoje dzieci będą żyły wiecznie? Oprah Winfrey zaprasza na panel dyskusyjny. Jej znakomici goście postarają się odpowiedzieć na wszystkie twoje pytania. Posłuży im przykład słynnej bohaterki świata nauki: Henrietty Lacks. Nie znasz tego nazwiska? A to dziwne.

Spektakl Henrietta Lacks jest próbą przywrócenia pamięci o kobiecie, która ukrywa się za skrótem HeLa. To nazwa nieśmiertelnych komórek, które doprowadziły do przełomu w nauce ? komórek pobranych z jej organizmu przed śmiercią. Te komórki żyją do dziś, po niej nie został ślad.

Twórcy snują fantazję o niemożliwym spotkaniu między protagonistami z przeszłości. Dopuszczają do konfrontacji, do której nigdy nie doszło. Padają słowa długo powstrzymane, wymazywane. Zabierają głos ci, którzy dotychczas go nie mieli.

Spektakl czerpie ze spotkania artystów ze światem nauki, medycyny, bioetyki. Scenariusz jest wynikiem kolektywnej pracy aktorów i reżyserki, oparty jest na faktach naukowych i biograficznych. W przygotowaniu spektaklu istotną rolę odegrały warsztaty prowadzone przez twórców i rozmaite spotkania. Zespół miał możliwość spojrzeć na historię nieśmiertelnych komórek przez pryzmat doświadczenia pacjentów onkologicznych, naukowców związanych z Centrum Nauki Kopernika, biologów pracujących w obszarze bioetyki, a także bio-artystów.
Spektakl jest owocem tych licznych perspektyw; zadaje pytania o granice nauki, o naturę eksperymentowania nad drugim człowiekiem, o prawa człowieka względem własnego ciała, o fobie społeczne dotyczące postępu i jego potencjalnychekscesów.

Scenariusz: kolektyw twórczy w składzie: Anna Smolar, Marta Malikowska, Maciej
Pesta, Sonia Roszczuk, Jan Sobolewski
Reżyseria i dramaturgia: Anna Smolar
Kostiumy: Anna Met
Muzyka i opracowanie muzyczne: Natalia Fiedorczuk-Cieślak
Asystent reżysera: Jan Jeliński
Występują: Marta Malikowska, Sonia Roszczuk, Maciej Pesta, Jan Sobolewski
Koproducnet: Nowy Teatr w Warszawie

20160830 plakat

Pomagają nam

stra.fw bayer magodent.fw advalue magodent.fw novartis fakraczki.fw osobyprywatne.fw crosfit               

Współpracujemy

pozdrowie.fw pkopd.fw pkopd.fw pkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwaaa.fwalivia.fwfpzycie.fwinstytut.fwkidl.fwmagodent.fwrak n roll.fwb-life 

Zapisz