Książka ?Jak być przyjacielem chorego przyjaciela? powstała w oparciu o osobiste doświadczenia autorki - Letty Cottin Pogrebin, w którą uderzyła diagnoza nowotworowej choroby i która przeszła długą i ciężką kurację.  ?Słuchając prawdziwych historii innych ludzi uświadomiłam sobie, że choroba jest poligonem doświadczalnym, na którym testowana jest przyjaźń? - Pogrebin uczy nas, jak powinniśmy zachowywać się wobec chorych, aby nieść im ulgę, wspierać i otaczać przyjaźnią. Po prostu z nimi być.

Screenshot 4Letty Pogrebin przeprowadziła niemal 80 wywiadów z innymi chorymi, z ich rodzinami, przyjaciółmi. Dzięki temu książka staje się przewodnikiem po różnych aspektach relacji z cierpiącą osobą, w różnych fazach jej choroby. W książce możemy przeczytać o konkretnych zaleceniach dotyczących bycia z osobą doświadczoną zagrożeniem życia i cierpieniem. Autorka porusza temat tego, jak reagujemy na wieść o zagrożeniu, co wtedy mówimy, jak słuchamy, czego powinniśmy unikać w rozmowie a jakie tematy można poruszać, analizuje rodzaj prezentów, jakie przynosimy chorym, przypomina o zachowaniu szacunku dla wstydu i fizycznej intymności pacjenta, opowiada o towarzyszeniu drugiemu człowiekowi w ostatnich chwilach i o konkretnej pomocy udzielanej osobie w żałobie.
Ogromną wartością książki jest bezpośredni język i otwarte mówienie o ?wstydliwych? i pozornie ?nieważnych? aspektach fizjologii i psychiki chorego, a przede wszystkim o tym, jak my sami powinniśmy się wobec chorych zachowywać, aby nieść im ulgę, nie denerwować i nie osłabiać, unikać nieporozumień wynikających z niewiedzy, wspierać i otaczać przyjaźnią, po prostu z nimi być.

O autorze

Letty Cottin Pogrebin jest amerykańską dziennikarką, pisarką, działaczką społeczną i wykładowczynią. Założyła feministyczny magazyn ?Ms.?, który prowadziła przez ponad 20 lat. Napisała 11 książek. Felietony i artykuły publikowała m.in. w ?The New York Times?, ?Washington Post?, ?Huffington Post?, ?Boston Globe?, ?LA Times?, ?Harper?s Bazaar?. Inicjowała i włączała się w wiele kampanii społecznych. Przez dwie kadencje przewodniczyła stowarzyszeniu ochrony praw autorskich ?The Authors Guild? oraz organizacji ?Americans for Peace Now?, działającej na rzecz rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Założyła wiele organizacji chroniących prawa kobiet. Zasiada w zarządach kilku fundacji i instytucji edukacyjnych. Laureatka wielu nagród i wyróżnień od organizacji pozarządowych i społecznych oraz instytucji religijnych i edukacyjnych.

Nie jestem lekarzem, pracownikiem społecznym, psychologiem, przywódcą religijnym ani pocieszycielem w strapieniu - kim więc jestem, żeby pisać tę książkę? Mówiąc najprościej, jestem kimś, kto ma - ups!..., kto miał - raka. Jestem również kobietą mającą wielu przyjaciół, ale też pisarką, która zainteresowała się rozdźwiękiem pomiędzy tym, jak traktuje się chorych, a tym, jak chorzy chcieliby być traktowani przez innych. By rzucić na to zjawisko trochę światła, wykorzystałam własne doświadczenia, uzasadniłam je kilkoma badaniami i przeprowadziłam niemal osiemdziesiąt wywiadów z osobami chorymi, z których wielu to moi ?współpacjenci? z centrum onkologicznego Memorial Sloan-Kettering Cancer Center w Nowym Jorku. Całą zdobytą wiedzę zamieściłam w książce, która - jestem o tym przekonana - pozwoli ci być lepszym przyjacielem twojego chorego przyjaciela.

źródło: materiały prasowe wydawcy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.charaktery.eu

Pomagają nam

stra.fw bayer magodent.fw advalue magodent.fw novartis fakraczki.fw osobyprywatne.fw crosfit               

Współpracujemy

pozdrowie.fw pkopd.fw pkopd.fw pkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwaaa.fwalivia.fwfpzycie.fwinstytut.fwkidl.fwmagodent.fwrak n roll.fwb-life 

Zapisz