20171217 A

Grupa szesnastu organizacji wspierających pacjentów onkologicznych zaapelowała  do Mateusza Morawieckiego oraz Konstantego Radziwiłła o nowelizację planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz ustanowienie zasady przeznaczenia 17% środków Funduszu na budżet refundacyjny. Mają nadzieję, że ta decyzja pozwoli kontynuować dobrą politykę refundacyjną ostatnich kilkunastu miesięcy. Druga petycja trafiła do przedsiębiorców sektora farmaceutycznego, od których organizacje oczekują utrzymania jak najniższych cen leków, których potrzebują chorzy.

Organizacje dostrzegają pozytywną rewolucję w podejściu resortu zdrowia do finansowania skutecznych i bezpiecznych leków przeciwnowotworowych. W przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy podjęto decyzje o refundacji nowych cząsteczek stosowanych w leczeniu m.in. raka jelita grubego, raka prostaty czy hematoonkologii. Niestety nie udało się dotychczas nadgonić wieloletnich zaniedbań, a leczenie oferowane przez państwo pozostaje w sposób jaskrawy odmienne od rekomendacji naukowców.

W połowie opublikowano plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na 2018 rok. Niestety dynamika wzrostu budżetu refundacyjnego była wielokrotnie niższa niż w przypadku innych grup świadczeń. Sytuacja ta wzbudza zaniepokojenie organizacji pacjenckich z dwóch powodów. Po pierwsze, podczas wielu spotkań w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwie Zdrowia ministrowie informowali ich, że niska dostępność leków na raka jest spowodowana niskimi nakładami publicznymi na ten cel. Po drugie, brak środków powoduje również, że leki przeciwnowotworowe przez pierwsze miesiące po objęciu refundacją są dostępne tylko na papierze, a pacjenci na oddziałach onkologii lub hematologii nie mogą z nich skorzystać.

Równocześnie organizacje pacjenckie wystąpiły z apelem do organizacji zrzeszających przedsiębiorstwa sektora farmaceutycznego. W swoim piśmie zwrócili uwagę, że wzrost nakładów publicznych na leki przełoży się na poprawę sytuacji pacjentów tylko w przypadku, gdy ceny produktów będą uwzględniać poziom rozwoju Polski. Proszą o potraktowanie ewentualnego zwiększenia budżetu refundacyjnego jako szansy na zwiększenie skali, a nie rentowności działalności tych firm.

***
Lista organizacji wspierających:
Fundacja Carita – Żyć ze Szpiczakiem
Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”
Polskie Towarzystwo Stomijne „POL-ILKO”
Stowarzyszenie Wspierające Chorych na Chłoniaki Sowie Oczy
Fundacja Rak’n’Roll – Wygraj Życie!
Fundacja Onkologiczna Alivia
Fundacja Gwiazda Nadziei
Stowarzyszenie Polskie Amazonki-Ruch Społeczny
Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty im. prof. T. Koszarowskiego „Gladiator”
Fundacja „Pokonaj raka”
Fundacja No PASArak
Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS
Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Nowotwory Krwi w Zamościu
Fundacja Onkocafe – Razem Lepiej
Stowarzyszenie Chorych na Czerniaka
Stowarzyszenie Niebieski Motyl

Pomagają nam

stra.fw bayer magodent.fw advalue magodent.fw novartis fakraczki.fw osobyprywatne.fw crosfit               

Współpracujemy

pozdrowie.fw pkopd.fw pkopd.fw pkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwaaa.fwalivia.fwfpzycie.fwinstytut.fwkidl.fwmagodent.fwrak n roll.fwb-life 

Zapisz