20180313 2

W dniach 8-10 marca 2018 roku, odbył się III Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC) w Katowicach, w którym wzięliśmy udział. Jako członkowie rady programowej Kampanii "Choroba - Pracuję z nią!" mieliśmy okazję zaprezentować działania fundacji w kwestii pomocy pacjentom onkologicznym. W panelu "Kampanie Społeczne" prezes Anna Kupiecka oraz prof. Brygida Kwiatkowska - zastępca dyrektora ds. klinicznych, kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji - jako członkowie Rady Programowej opowiedziały o sukcesie kampanii "Choroba - Pracuję z nią"

Dziękujemy organizatorom: Grupie PTWP SA Międzynarodowe Centrum Kongresowe za zaproszenie na to niezmiernie wartościowe wydarzenie. Na jednym z panelów, którego mogliśmy wysłuchać tj. „Marketing medyczny” - czy lekarze i placówki medyczne doceniają siłę PR?", Iwona Dziedzic-Gawryś PR Manager portalu znanylekarz.pl opowiadała o sukcesach serwisu.

Kampania „Choroba - Pracuję z nią!” to inicjatywa pacjentów chorujących przewlekle, często ludzi młodych, którzy mimo choroby chcieliby normalnie funkcjonować i nadal pracować, co jest możliwe m.in. dzięki postępowi medycyny i dostępowi do wygodnych form terapii, które wymagają rzadszych wizyt w szpitalu.

Do tej pory odbyły się edycje 2016 i 2017 kampanii, skupione na problematyce osób chorujących przewlekle na choroby onkologiczne oraz reumatoidalne. Kontynuacja 2018 będzie nawiązywała także do sytuacji pacjentów przewlekle chorych na stwardnienie rozsiane.

Celem kampanii jest zwiększenie świadomości ludzi na temat sytuacji zawodowej pacjentów chorych przewlekle, którzy nie chcą rent i emerytur. Chcą się czuć potrzebni, chcą pracować. Pacjentów, reprezentowanych przez 7 organizacji pacjenckich – jedną z nich jest Fundacja Onkocafe z Panią Anna Kupiecką na czele. Kampanię realizują Pracodawcy RP i wspierają także eksperci medyczni (onkolodzy, hematoonkolodzy i reumatolodzy – m.in. P. Prof. Brygida Kwiatkowska). W tym roku dołączają także pacjenci i lekarze zajmujący się obszarem stwardnienia rozsianego.

Praca zawodowa osób chorych przewlekle (takich osób będzie przybywać, bo dzięki postępowi w medycynie wiele chorób do niedawna śmiertelnych, staje się właśnie chorobami przewlekłymi) jest ważna nie tylko dla samych pacjentów, ale także dla pracodawców, którzy już teraz miewają problemy ze znalezieniem fachowców. To także sprawa dla środowiska lekarskiego: pracujący pacjent jest bardziej zmotywowany, mniej podatny na depresję i bardziej zdeterminowany, żeby powrócić do normalności.

Istnieje szereg rozwiązań, pozwalających zracjonalizować leczenie np.: zamiast hospitalizacji leczenie ambulatoryjne, zamiast dożylnego podania leków, które trwa wiele godzin, można podawać je w nowocześniejszej formie, tzn. podskórnie, co skraca czas podania do kilku minut dzięki czemu pacjent może mniej czasu spędzić w szpitalu i szybciej powrócić do pracy. Wreszcie, pojawiają się terapie, które pacjenci otrzymują raz na kilka miesięcy… A placówki medyczne mogą umawiać pacjentów na konkretne godziny i terminy oszczędzając swój i pacjentów czas.

Z drugiej strony, poza leczeniem, wspieranie w aktywności zawodowej pacjentów chorych przewlekle to pole dla Pracodawców. Elastyczne godziny pracy, praca zdalna, ułatwienie powrotu do obowiązków po okresie leczenia – tymi aspektami w edukacji zajmuje się i będzie zajmować Kampania.

20180313 1

Pomagają nam

stra.fw bayer magodent.fw advalue magodent.fw novartis fakraczki.fw osobyprywatne.fw crosfit               

Współpracujemy

pozdrowie.fw pkopd.fw pkopd.fw pkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwaaa.fwalivia.fwfpzycie.fwinstytut.fwkidl.fwmagodent.fwrak n roll.fwb-life 

Zapisz