Fundacja Onkocafe – Razem Lepiej prowadzi liczne działania w dziedzinie hematologii oraz prostaty. Z jej inicjatywy powstały m.in. dwa poradniki dla pacjentów onkologicznych : „Hematologia” oraz „Prosta Ta Historia”. Autorką słowa wstępnego/rekomendacji poradnika „Hematologia” jest dr Małgorzata Gałązka - Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia. Ponadto w tworzeniu poradnika wzięli udział specjaliści z zakresu hematologii, psychoonkologii oraz dietetyk.

Dr Anna Świeboda-Sadlej - autorka pierwszej części poradnika, jest specjalistką chorób wewnętrznych, hematologii i onkologii, na co dzień zajmuje się leczeniem systemowym i konsultacjami nowotworów hematologicznych.
Autorką drugiej części poradnika jest mgr Adrianna Sobol - psychoonkolog na co dzień pracujący w szpitalu onkologicznym Magodent. Przedstawia w niej psychologiczne aspekty chorób hematologicznych oraz sposoby radzenia sobie z emocjami.
Trzecia część poradnika autorstwa dr Marty Dąbrowskiej-Bender, absolwentki Wydziału Nauki WUM, zajmującej się edukacją i poradnictwem dietetycznym pacjentów onkologicznych, zawiera informacje na temat żywienia w hematoonkologii w trakcie, po zakończeniu leczenia oraz propozycje przykładowego menu dla chorych.
Autorem słowa wstępnego do poradnika „Prosta Ta Historia” jest dr Tomasz Sarosiek. Poradnik zawiera kompendium wiedzy na temat raka prostaty, przyczyn powstawania, rodzajów oraz leczenia nowotworów gruczołu krokowego. Ponadto pacjenci mogą zapoznać się w nim z historiami innych pacjentów, którzy opisują jak wyglądało ich życie po diagnozie oraz jak poradzili sobie z chorobą. W poradniku znajdują się również informacje na temat metod radzenia sobie ze stresem oraz wskazówki dietetyczne.
Dr Jakub Żołnierek, onkolog kliniczny, pracownik Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, konsultant Magodent „Szpital Elbląska” oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, autor licznych prac poświęconych nowotworom układu moczowo-płciowego, opowiada o profilaktyce, diagnostyce oraz wczesnym stadium raka prostaty.
Druga część poradnika dotyczy zaawansowanej choroby raka prostaty. Jej autorem jest dr Artur Drobiniak – absolwent Akademii Medycznej w Łodzi, specjalista onkologii klinicznej, chemioterapii, chorób wewnętrznych oraz medycyny paliatywnej, aktualnie pracujący w Klinice Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz w Hospicjum Caritas Kielecka.
Psychoonkolog Adrianna Sobol przedstawia aspekty psychologiczne choroby, a dr Marta Dąbrowska- Bender wiedzę na temat diety.
W poradniku pacjenci znajdą również kalendarz wizyt i badań, notatnik do zapisywania poziomu PSA i zaleceń lekarskich oraz miejsce na notowanie własnych pytań.

Oba poradniki w wersji drukowanej trafiły do pacjentów w szpitalach na terenie całej Polski.
Wersja elektroniczna jest dostępna na stronie Fundacji Onkocafe na: http://www.onkocafe.pl/do-pobrania 

Pomagają nam

stra.fw bayer magodent.fw advalue magodent.fw novartis fakraczki.fw osobyprywatne.fw crosfit               

Współpracujemy

pozdrowie.fw pkopd.fw pkopd.fw pkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwaaa.fwalivia.fwfpzycie.fwinstytut.fwkidl.fwmagodent.fwrak n roll.fwb-life 

Zapisz