Jak i gdzie się leczyć? - to podstawowe pytania, jakie zadajemy sobie po usłyszeniu diagnozy. - Szukałam odpowiedzi dla siebie. A potem pomyślałam, że wszyscy potrzebują wiedzy o metodach terapii i placówkach, które je oferują - mówi twórczyni serwisu Mednavi.

MEDNAVI baner 2

W idealnym świecie lekarz powinien mieć czas, chęć i wiedzę, by przedstawić nam wszystkie możliwe opcje leczenia. A gdy możliwa jest terapia, której akurat nie prowadzi jego ośrodek, też o niej opowiedzieć. Bo pacjent, każdy z nas, ma prawo do takiej wiedzy. Niestety, najczęściej na taką rozmowę brakuje czasu i warunków. Brakuje też czasu na pogłębioną rozmowę o kolejnych zaplanowanych etapach leczenia. A przecież dla pacjentów wiedza, dlaczego najpierw mają mieć operację choć ktoś inny zaczyna leczenie od chemioterapii jest istotna. Gdy już wreszcie mamy wiedzę o możliwych metodach leczenia, nie wiemy, jak sprawdzić, kto w naszej okolicy je oferuje. Np. kto operuje chorych z nowotworem jelita metodą laparoskopową… Mamy przecież prawo wybrać szpital, w którym chcemy się leczyć.
Rak budzi niepokój. Gdy czegoś nie wiesz, niepokoisz się jeszcze bardziej. A pod diagnozie warto wiedzieć, wiele rzeczy. Przede wszystkim, jakie są możliwe metody leczenia konkretnego raka i kto je oferuje.
Ponad dwa lata temu te same pytania zadawała sobie Innocenta Dźwierzyńska. Kolejni lekarze mówili jej, że usunięcie guza kąta-mostowo móżdżkowego musi oznaczać uszkodzenie nerwu twarzowego. I co za tym idzie zniekształcenie części twarzy, niedomykanie oka, problemy z mówieniem i jedzeniem.

Liczy się czas

- Nie chciało mi się wierzyć, że nie ma innej możliwości niż radykalna operacja, która tak bardzo wpływa na pogorszenie jakości życia. Uruchomiłam wszystkich znajomych, chodziłam do kolejnych lekarzy, aż w końcu jeden z nich pokazał mi zagraniczny artykuł o operacjach nieradykalnych. Neurochirurg zostawia masę resztkowa guza i oszczędza nerw twarzowy - opowiada Innocenta Dźwirzyńska.

- Tylko kto robi takie zabiegi w Polsce? Na pewno żaden z dziewięciu zapytanych przeze mnie lekarzy z dużych ośrodków. Zapytałam neurochirurga z 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy i okazało się, że owszem, robi, co tydzień taką operację. Coś co było niemożliwe w innych szpitalach, okazało się możliwe gdzie indziej. Także w ramach bezpłatnej usługi NFZ. Po mojej operacji chciałam, by ludzie chorzy mogli znajdować takie informacje w internecie w jednym miejscu. Bez jeżdżenia po Polsce, dzwonieniu po dziesiątkach szpitali i przeszukiwaniu setek wpisów pacjentów. To wszystko cenne źródła, ale po diagnozie liczy się czas. A także wiarygodności informacji i ich aktualność. Stąd pomysł na serwis Mednavi - Twoja Medyczna Nawigacja - opowiada założycielka Mednavi.

Mednavi - terapie i placówki

Serwis Mednavi zbiera dane z wielu źródeł sprawiając, że pacjenci i ich bliscy mogą zaoszczędzić mnóstwo czasu, który potrzebny jest na znalezienie tylu informacji. W dziale „Jak się leczyć” użytkownik wybiera swoją chorobę, np. konkretny typ raka piersi i ogląda możliwe ścieżki leczenia przedstawione w formie przejrzystych schematów. Do każdego etapu leczenia (operacja, chemioterapia, radioterapia) przypisane są szpitale, które oferują daną terapię.
Schematy leczenia powstały we współpracy z polskimi lekarzami, ale uwzględniają także wytyczne europejskich onkologów, np. leki nierefundowane w Polsce.
W dziale „Gdzie się leczyć” można przeglądać informacje o szpitalach z całej Polski (już blisko 600 placówek ma tu swój opis), a dzięki wbudowanym filtrom łatwo wyszukać miejsca, które np. kompleksowo leczą raka piersi, wykonują rezonans magnetyczny czy badanie PET na koszt NFZ.

Innocenta i zespół

Osobiste doświadczenia sprawiły, że Innocenta Dźwierzyńska zawsze ma perspektywę pacjentki - rozumie, jakich informacji szukają chorzy i ich bliscy. Do współpracy namówiła m.in. Katarzynę Staszak, redaktorkę tekstów i książek o tematyce zdrowotnej. Zespół Mednavi współpracuje z wyróżniającymi się polskimi lekarzami z różnych dziedzin (onkologia, radioterapia, chirurgia, urologia, neurochirurgia itd.). Współtworzą oni treści dotyczące leczenia. Kolejnym źródłem informacji dla serwisu jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Dane dotyczące szpitali aktualizowane są przez pracowników Mednavi z udziałem samych placówek.

- Chwila gdy dowiedziałam się, że czeka mnie operacja neurochirurgiczna była straszna. Ale była też początkiem nowej ery w moim życiu. Zabrzmi to banalnie, ale tak jest: gdy zachorowałam, zrozumiałam, że zdrowie jest najważniejsze. Moje doświadczenia sprawiły, że chcę się zdrowiem zajmować także zawodowo. Widzę w tym sens - mówi Innocenta Dźwierzyńska.

Więcej informacji na http://mednavi.pl

Pomagają nam

stra.fw bayer magodent.fw advalue magodent.fw novartis fakraczki.fw osobyprywatne.fw crosfit               

Współpracujemy

pozdrowie.fw pkopd.fw pkopd.fw pkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwaaa.fwalivia.fwfpzycie.fwinstytut.fwkidl.fwmagodent.fwrak n roll.fwb-life 

Zapisz