W ramach Tygodnia Pacjenckiego serwisu Medexpress Fundacja OnkoCafe wcieliła się w rolę wydawcy specjalnego. Wraz z ekspertami zorganizowaliśmy Dzień Kobiety Onkologicznej i Dzień Mężczyzny Onkologicznego.

 

W ramach cyklu, do którego zaprosił nas serwis Medexpress oraz Instytut Komunikacji Zdrowotnej, zaproponowaliśmy inicjatywę specjalną: dni rozmowy o potrzebach kobiet i mężczyzn w trakcie diagnostyki i terapii onkologicznej. Wiele miejsca poświęciliśmy potrzebom pacjentów - nieco innym w przypadku kobiet i mężczyzn, ale mających także jeden wspólny mianownik: konieczność zapewnienia nowoczesnej i kompleksowej opieki medycznej.

Ważnym aspektem Dnia Kobiety Onkologicznej i Dnia Mężczyzny Onkologicznego było wsparcie emocjonalne w procesie leczenia onkologicznego. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego warto mówić o swoich emocjach w chorobie, dzielić się nimi z biskimi i szukać pomocy - zarówno w najbliższym otoczeniu, jak i profesjonalnej pomocy psychoonkologicznej.

O tym, czy rak jest wciąż w Polsce „tabu”, jak wpływa na relacje i związki mówiła Adrianna Sobol, psychoonkolog i członkini Zarządu Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej.

W naszych komentarzach nie mogło zabraknąć odniesień do aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Mówiliśmy między innymi o wynikach naszej ankiety, przeprowadzonej wśród pacjentów onkologicznych. Osoby na co dzień korzystające z internetu, wsparcia organizacji pacjentów i aktywne w grupach wsparcia lepiej radzą sobie w trudnym epidemicznie czasie. Co jednak z osobami niekorzystającymi na co dzień z mediów społecznościowych? Okazało się, że, niestety, ta grupa pacjentów w większym stopniu w czasie epidemii czuła się zagubiona.

Jak w dobie zmagań z COVID-19 radzą sobie pacjenci z rakiem prostaty? Jakie mają potrzeby i czy mają one szanse być zaspokojone? Mówił o tym dr hab. n. med. Jakub Żołnierek z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

Czy kobiety zaniepokojone zmianami w piersi odwlekają diagnostykę ze względu na epidemię koronawirusa? Czy zwłoka w badaniach i podjęciu terapii może pogorszyć rokowanie? Mówiła o tym dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeldz Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

W czasie pandemii zyskaliśmy dodatkowe potwierdzenie tego, co było nam wiadome od dawna: rola personelu medycznego w zakresie informowania pacjenta jest nie do przecenienia. Jak przygotować się do terapii, jak ją stosować, jak dbać o siebie w warunkach domowych? To pytania, które pacjenci onkologiczni mogą i powinni kierować do personelu medycznego - służy to lepszej organizacji leczenia i poprawia efekt terapii.

Wraz z ekspertami mówiliśmy o tym, jak ważne jest codzienne wsparcie pacjenta onkologicznego i pomoc ze strony jego najbliższych - przede wszystkim młodszych członków rodziny. Dzieci i wnuki mogą pomóc starszym rodzicom i dziadkom w wyszukiwaniu informacji o zmianach organizacyjnych w placówkach medycznych, dostępności leków w aptekach, ustaleniu terminów wizyt czy przeprowadzeniu telekonsultacji ze specjalistami.

W naszych komentarzach nie mogło zabraknąć także tematu dostępu Polek i Polaków do terapii zgodnych z aktualną wiedzą medyczną. Czy nowa lista refundacyjna przyniesie dobre zmiany dla oczekujących na leczenie chorych na raka piersi, raka prostaty, schorzenia hematologiczne i inne typy nowotworów? Czy projekt Funduszu Medycznego ma szansę zwiększyć dostęp do nowoczesnych terapii i pomóc walczyć z wykluczeniem w dostępnie do terapii poszczególnych grup pacjentów? To ważne i aktualne pytania, na które nie ma dziś oczywistych odpowiedzi, niemniej właśnie od odpowiedzi na nie zależy jakość życia i stan zdrowia polskich pacjentów onkologicznych.

Dziękujemy za zaproszenie serwisowi Medexpress oraz Instytutowi Komunikacji Zdrowotnej!

Aktualności

Pomagają nam

stra.fw bayer magodent.fw amgen magodent.fw novartis fakraczki.fw osobyprywatne.fw crosfit                 

Współpracujemy

pozdrowie.fw pkopd.fw pkopd.fw pkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwaaa.fwalivia.fwfpzycie.fwinstytut.fwkidl.fwmagodent.fwrak n roll.fwb-life 

Zapisz