W ramach Tygodnia Pacjenckiego serwisu Medexpress Fundacja OnkoCafe wcieliła się w rolę wydawcy specjalnego. Wraz z ekspertami zorganizowaliśmy Dzień Kobiety Onkologicznej i Dzień Mężczyzny Onkologicznego.

 

W ramach cyklu, do którego zaprosił nas serwis Medexpress oraz Instytut Komunikacji Zdrowotnej, zaproponowaliśmy inicjatywę specjalną: dni rozmowy o potrzebach kobiet i mężczyzn w trakcie diagnostyki i terapii onkologicznej. Wiele miejsca poświęciliśmy potrzebom pacjentów - nieco innym w przypadku kobiet i mężczyzn, ale mających także jeden wspólny mianownik: konieczność zapewnienia nowoczesnej i kompleksowej opieki medycznej.

Ważnym aspektem Dnia Kobiety Onkologicznej i Dnia Mężczyzny Onkologicznego było wsparcie emocjonalne w procesie leczenia onkologicznego. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego warto mówić o swoich emocjach w chorobie, dzielić się nimi z biskimi i szukać pomocy - zarówno w najbliższym otoczeniu, jak i profesjonalnej pomocy psychoonkologicznej.

O tym, czy rak jest wciąż w Polsce „tabu”, jak wpływa na relacje i związki mówiła Adrianna Sobol, psychoonkolog i członkini Zarządu Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej.

W naszych komentarzach nie mogło zabraknąć odniesień do aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Mówiliśmy między innymi o wynikach naszej ankiety, przeprowadzonej wśród pacjentów onkologicznych. Osoby na co dzień korzystające z internetu, wsparcia organizacji pacjentów i aktywne w grupach wsparcia lepiej radzą sobie w trudnym epidemicznie czasie. Co jednak z osobami niekorzystającymi na co dzień z mediów społecznościowych? Okazało się, że, niestety, ta grupa pacjentów w większym stopniu w czasie epidemii czuła się zagubiona.

Jak w dobie zmagań z COVID-19 radzą sobie pacjenci z rakiem prostaty? Jakie mają potrzeby i czy mają one szanse być zaspokojone? Mówił o tym dr hab. n. med. Jakub Żołnierek z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

Czy kobiety zaniepokojone zmianami w piersi odwlekają diagnostykę ze względu na epidemię koronawirusa? Czy zwłoka w badaniach i podjęciu terapii może pogorszyć rokowanie? Mówiła o tym dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeldz Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

W czasie pandemii zyskaliśmy dodatkowe potwierdzenie tego, co było nam wiadome od dawna: rola personelu medycznego w zakresie informowania pacjenta jest nie do przecenienia. Jak przygotować się do terapii, jak ją stosować, jak dbać o siebie w warunkach domowych? To pytania, które pacjenci onkologiczni mogą i powinni kierować do personelu medycznego - służy to lepszej organizacji leczenia i poprawia efekt terapii.

Wraz z ekspertami mówiliśmy o tym, jak ważne jest codzienne wsparcie pacjenta onkologicznego i pomoc ze strony jego najbliższych - przede wszystkim młodszych członków rodziny. Dzieci i wnuki mogą pomóc starszym rodzicom i dziadkom w wyszukiwaniu informacji o zmianach organizacyjnych w placówkach medycznych, dostępności leków w aptekach, ustaleniu terminów wizyt czy przeprowadzeniu telekonsultacji ze specjalistami.

W naszych komentarzach nie mogło zabraknąć także tematu dostępu Polek i Polaków do terapii zgodnych z aktualną wiedzą medyczną. Czy nowa lista refundacyjna przyniesie dobre zmiany dla oczekujących na leczenie chorych na raka piersi, raka prostaty, schorzenia hematologiczne i inne typy nowotworów? Czy projekt Funduszu Medycznego ma szansę zwiększyć dostęp do nowoczesnych terapii i pomóc walczyć z wykluczeniem w dostępnie do terapii poszczególnych grup pacjentów? To ważne i aktualne pytania, na które nie ma dziś oczywistych odpowiedzi, niemniej właśnie od odpowiedzi na nie zależy jakość życia i stan zdrowia polskich pacjentów onkologicznych.

Dziękujemy za zaproszenie serwisowi Medexpress oraz Instytutowi Komunikacji Zdrowotnej!

Pomagają nam

stra.fw bayer magodent.fw advalue magodent.fw novartis fakraczki.fw osobyprywatne.fw crosfit               

Współpracujemy

pozdrowie.fw pkopd.fw pkopd.fw pkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwaaa.fwalivia.fwfpzycie.fwinstytut.fwkidl.fwmagodent.fwrak n roll.fwb-life 

Zapisz