Utrudnienia związane z kontynuacją dotychczasowego leczenia w niestandardowych warunkach pandemii COVID-19 spowodowały szereg negatywnych konsekwencji dla kondycji psychicznej pacjentów onkologicznych - alarmuje OnkoCafe. Z myślą o pacjentkach z rakiem piersi fundacja stworzyła bezpłatny videobook, który ma pomóc chorym lepiej radzić sobie z trudnymi emocjami w realiach utrudnionego dostępu do pomocy psychoonkologicznej.

Podwójny strach 

Przedstawiciele Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej zwracają uwagę, że zmiany w organizacji leczenia w warunkach pandemii COVID-19 dotknęły wszystkie ośrodki ochrony zdrowia - także te wyspecjalizowane w diagnostyce i terapii onkologicznej. Zdaniem Anny Kupieckiej konsekwencją tych zmian są utrudnienia związane z kontynuacją rozpoczętego leczenia, ale także podwójny strach pacjentów: związany z rakiem a dodatkowo z koronawirusem. Fundacja OnkoCafe zwraca uwagę, że w trudnej sytuacji są wszyscy pacjenci onkologiczni, ale pacjentki z rakiem piersi są grupą szczególną.

Pacjentki leczone z powodu nowotworu piersi mierzą się dziś nie tylko ze stresem i obawą o przebieg leczenia onkologicznego. Nowym poważnym zmartwieniem jest strach przed koronawirusem. Kobiety boją się o siebie i o swoich bliskich. W szpitalach obowiązuje zakaz odwiedzin. To sprawia, że z trudnymi emocjami kobiety często zostają same. Spędzany w odizolowaniu okres przedświąteczny to dla zaangażowanych w życie rodzinne żon, córek i matek wyjątkowo trudny czas – mówi Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej.

Brak personelu

Psychoonkolodzy zwracają uwagę, że oprócz utrudnień i opóźnień związanych z realizacją procedur diagnostycznych i terapeutycznych pacjenci oddziałów klinicznych muszą liczyć się także z ograniczoną dostępnością do pomocy psychologicznej.

Członkowie personelu medycznego w takim samym stopniu jak inni są zagrożeni zakażeniem koronawirusem. Co więcej, tak samo jak w przypadku innych osób zdarzają się nam różne wypadki i choroby. W ostatnim czasie z bieżącej pracy z pacjentami na oddziale wyeliminowała mnie najpierw konieczność odbycia kwarantanny, a później złamana noga. Wiele koleżanek i kolegów na jakiś czas musi być na zwolnieniu lekarskim, a potrzeby pacjentów nie są w czasie pandemii mniejsze. Wręcz przeciwnie: chorzy w jeszcze większym stopniu wymagają teraz wsparcia. Niestety, personel w okrojonym składzie nierzadko nie jest w stanie zapewnić jej wszystkim potrzebującym – mówi Adrianna Sobol, psychoonkolog i członkini Zarządu Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej.

 

Videobook dla pacjentek z rakiem piersi

Videobook znajdziesz na stronie -> https://youtube.com/playlist?list=PLjYWo04SBsQpz_WDGPjRy2szrOV-ThC-N

 

Wsparcie w słuchawkach

W odpowiedzi na wyzwania związane z ograniczonymi możliwościami wsparcia psychoonkologicznego pacjentów, w ramach kampanii edukacyjnej „Wylecz raka piersi HER2” powstał projekt bezpłatnego videobooka. Na cykl nagrań składa się seria pojedynczych odcinków z poradami Adrianny Sobol. Kolejne materiały video dotyczą różnych aspektów codziennego życia z chorobą.

Psychoonkolog radzi między innymi, jak rozmawiać o raku piersi z bliskimi, jak radzić sobie z chorobą w realiach pracy zawodowej, jak zorganizować na nowo życie rodzinne i jak stawić czoła zaawansowanemu stadium raka piersi.
Videobook jest dostępny na kanale YouTube videobook YT oraz na stronach: www.onkocafe.pl, www.wyleczrakapiersi.pl i profilach facebookowych fundacji i kampanii.
Wierzymy, że odizolowane na oddziałach pacjentki chętnie sięgną po przystępną, bezpłatną i dostępną w każdej chwili formę wsparcia psychoonkologicznego. Seria nagrań video ma pomóc chorym skonfrontować się ze swoimi emocjami, przypomnieć im, że mają prawo do odczuwania różnych i często skrajnych emocji. Wtedy, kiedy nie ma możliwości osobistej rozmowy z bliskimi i z psychoonkologiem, taka forma wsparcia jest bardzo potrzebna – mówi Adrianna Sobol.

Pomagają nam

stra.fw bayer magodent.fw advalue magodent.fw novartis fakraczki.fw osobyprywatne.fw crosfit               

Współpracujemy

pozdrowie.fw pkopd.fw pkopd.fw pkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwaaa.fwalivia.fwfpzycie.fwinstytut.fwkidl.fwmagodent.fwrak n roll.fwb-life 

Zapisz