10 marca ruszyła rejestracja na szczepienie przeciwko COVID 19 dla niektórych grup pacjentów przewlekle chorych (grupa 1B). Część chorych onkologicznie dostanie e-skierowanie automatycznie. W niektórych przypadkach e-skierowanie musi wystawić lekarz prowadzący lub lekarz POZ (szczegóły poniżej). Dopiero po otrzymaniu e-skierowania, pacjent może zapisać się na konkretny termin szczepienia. Pacjenci powinni zapoznać się z wytycznymi dostępnymi na stronie gov.pl. W razie potrzeby należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym (szczególnie osoby w trakcie czynnej terapii onkologicznej).

 Którzy pacjenci onkologicznie chorzy znajdują się w grupie 1B?

• pacjenci z chorobą nowotworową, u których po dniu 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią (włączając immunoterapię i leczenie celowane),
• u których zdiagnozowano chorobę nowotworową i zakwalifikowano do leczenia chemioterapią lub radioterapią, a nie rozpoczęto leczenia.

Większość pacjentów z chorobą nowotworową, u których po dniu 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią (włączając immunoterapię i leczenie celowane) będzie miało e-skierowania wystawione automatycznie.

Z uwagi na niedawne poszerzenie grupy 1B oraz wiele złożonych i szczególnych przypadków terapii, niektóre osoby z grupy 1B nie mają automatycznie wystawionych e-skierowań. W takich sytuacjach pacjenci powinni zgłosić się do lekarza prowadzącego lub lekarza POZ (np. konsultacja telefoniczna, e-wizyta lub wizyta w poradni) z prośbą o wystawienie e-skierowania na szczepienie przeciwko Covid-19. W szczególności dotyczy to następujących grup pacjentów:

• u których zdiagnozowano chorobę nowotworową i zakwalifikowano do leczenia chemioterapią lub radioterapią, a nie rozpoczęto leczenia,
• osoby nie korzystające z publicznego systemu ochrony zdrowia,
• osoby chore onkologicznie leczone w ramach badań klinicznych (po 31 grudnia 2019 r.)
• osoby poddane po 31 grudnia 2019 r. niektórym metodom leczenia onkologicznego (niektóre świadczenia w zakresie immunoterapii lub leczenia celowanego).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 marca 2021 r.

Jak sprawdzić czy mam wystawione e-skierowanie? Posiadanie aktywnego e-skierowania można sprawdzić na 3 sposoby:

1) Indywidualne Konto Pacjenta (najszybciej i najprościej),
2) Dzwoniąc na infolinię 989,
3) Pytając lekarza (lekarz może sprawdzić m.in. w gabinet.gov.pl czy jest aktywne e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19 dla wybranego nr PESEL).

Gdzie zapisać się na szczepienie?

Miejsce szczepienia zależy od rodzaju i czasu przebycia terapii:

1) Pacjenci w trakcie czynnej terapii onkologicznej (chemioterapia, radioterapia, immunoterapia lub leczenie celowane) powinni umówić się na szczepienie w swoich ośrodkach onkologicznych. Jednakże w niektórych przypadkach pacjenci mogą umawiać się także w populacyjnych punktach szczepień (wytyczne dostępne na stronie gov.pl informują w których sytuacjach nie ma żadnych przeciwwskazań do szczepienia).

2) Pacjenci którzy skończyli terapię onkologiczną po 31 grudnia 2019 r. (chemioterapia, radioterapia, immunoterapia lub leczenie celowane) powinni zapisać się na szczepienie w populacyjnych punktach szczepień.

3) Pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową, u których nie rozpoczęto leczenia powinni zapisać się na szczepienie w populacyjnych punktach szczepień lub w ośrodku onkologicznym, po konsultacji z lekarzem prowadzącym (np. konsultacja telefoniczna, e-wizyta lub wizyta w poradni).

Schematy postępowania:

Jesteś pacjentem onkologicznym i w latach 2020-2021 leczono Cię chemioterapią lub radioterapią?

1. Skierowanie na szczepienie dostaniesz automatycznie
Skierowanie dla Ciebie zostanie wystawione automatycznie przez Centrum e-Zdrowia (w przypadkach opisanych powyżej lekarz prowadzący wystawi e-skierowanie).

2. Jeśli jesteś już PO czynnym procesie terapii onkologicznej (chemioterapia, radioterapia, immunoterapia lub leczenie celowane – zakończone po 31 grudnia 2019 r.)
– zapoznaj się z wytycznymi,
– jeżeli nie ma przeciwwskazań do szczepienia, skontaktuj się z wybranym populacyjnym punktem szczepień (włączając szpitale węzłowo-populacyjne i tymczasowe) i umów termin szczepienia.

3. Jeśli jesteś W TRAKCIE czynnego procesu terapii (chemioterapia, radioterapia, immunoterapia lub leczenie celowane)
– zapoznaj się z wytycznymi i w razie potrzeby skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym
– jeżeli nie ma przeciwwskazań do szczepienia, zostaniesz zaszczepiony w swoim ośrodku onkologicznym lub w populacyjnych punktach szczepień

4. Zaszczep się
Skorzystaj z bezpłatnego szczepienia w wybranym przez siebie czasie.

5. Przyjmij drugą dawkę
Pamiętaj o drugiej dawce szczepienia – termin otrzymasz bezpośrednio w punkcie szczepień w dniu podania pierwszej dawki. Zostanie on automatycznie zarezerwowany.


Jeśli jesteś w trakcie hospitalizacji, szczepionkę przyjmiesz w placówce, w której jesteś leczony!

Jesteś zdiagnozowanym pacjentem onkologicznym, ale nie rozpocząłeś jeszcze terapii? Zostałeś zakwalifikowany do przeszczepu, ale jeszcze nie miałeś operacji?

1. Zgłoś się po e-skierowanie do swojego lekarza prowadzącego lub lekarza POZ.
Zapytaj lekarza o sugerowane miejsce szczepienia – ośrodek onkologiczny lub populacyjny punkt szczepień.

2. Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień i umów na wizytę.

3. Przejdź kwalifikację z lekarzem
Lekarz przed samym szczepieniem dokona ostatecznej kwalifikacji, czy możesz być zaszczepiony.

4. Zaszczep się.
Skorzystaj z bezpłatnego szczepienia.

5. Przyjmij drugą dawkę.
Pamiętaj o drugiej dawce szczepienia – termin otrzymasz bezpośrednio w punkcie szczepień w dniu pierwszej dawki.

Pomagają nam

stra.fw bayer magodent.fw advalue magodent.fw novartis fakraczki.fw osobyprywatne.fw crosfit               

Współpracujemy

pozdrowie.fw pkopd.fw pkopd.fw pkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwaaa.fwalivia.fwfpzycie.fwinstytut.fwkidl.fwmagodent.fwrak n roll.fwb-life 

Zapisz