Pacjenci poddawani chemioterapii w Radomskim Centrum Onkologii, będą mogli skorzystać ze specjalnych czepków, chroniących ich włosy przed szkodliwym wpływem leków niszczących komórki nowotworowe. Szpital otrzymał aparat Paxman w darowiźnie od jednej z pacjentek Radomskiego Centrum Onkologii. Dzięki temu szpital ma już własny sprzęt, który na stałe będzie służył pacjentom leczonym onkologicznie.

Aparat składa się z urządzenia pompującego płyn chłodniczy oraz połączonego z nim czepka, który zakładany jest na głowę pacjenta na 30 minut przed rozpoczęciem podawania chemii i zdejmowany ok. 1.5 godz. po jej zakończeniu. Urządzenie schładza płyn wewnątrz czepka do temperatury -5 st. C, co zwęża naczynia krwionośne i dzięki temu chemioterapeutyki wolnej docierają do mieszków włosowych, czyli są dla nich mniej szkodliwe. Czepek należy stosować już od podania pierwszej dawki chemioterapii kontynuując przez cały czas jej trwania. Skuteczność działania jest na poziomie od 50 do 85 procent - wyjaśnił Szymon Czopek, menager sprzedaży dystrybucyjnej EN-MED.

Od wielu lat takie urządzenia wspomagają terapię kobiet w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji. Teraz jest dostępny również w Radomskim Centrum Onkologii.- Bardzo cieszymy się, że nasi pacjenci też będą mogli korzystać z tego urządzenia. Szczególnie dla kobiet włosy to ważny element wyglądu, to atrybut kobiecości. Ich utrata ma negatywny wpływ na życie zarówno zawodowe jak i towarzyskie, powoduje pogorszenie nastroju. A takie odczucia mogą wpływać na skuteczność leczenia. Dlatego cieszymy się, że również w tym aspekcie możemy pomóc naszym pacjentom - dodaje Magdalena Sygocka, pielęgniarka koordynująca oddział onkologii. Urządzenie, które otrzymaliśmy umożliwia prowadzenie terapii u dwóch pacjentów jednocześnie. O tym, kto może skorzystać z metody pomocniczej utrzymania włosów decyduje lekarz prowadzący, który ustala rodzaj chemioterapii.

Diagnostyka i leczenie nowotworów w Radomskim Centrum Onkologii jest realizowane w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Oficjalne pismo Radomskiego Centrum Onkologii:

 

0001

Pomagają nam

stra.fw bayer magodent.fw advalue magodent.fw novartis fakraczki.fw osobyprywatne.fw crosfit               

Współpracujemy

pozdrowie.fw pkopd.fw pkopd.fw pkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwaaa.fwalivia.fwfpzycie.fwinstytut.fwkidl.fwmagodent.fwrak n roll.fwb-life 

Zapisz