Podczas gali ShEO Awards, zorganizowanej 21 czerwca br. przez tygodnik Wprost, prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej, Anna Kupiecka, została uhonorowana statuetką w kategorii „Liderka Organizacji Pacjentek”. Docenione zostały działania naszej Fundacji rzecz osób zmagających się z chorobami onkologicznymi.
Jestem niezwykle wzruszona i czuję się wyróżniona, będąc w gronie tak wspaniałych, inspirujących kobiet. Ta nagroda to dla mnie również bardzo ważny znak tego, że o raku piersi mówi się coraz więcej, jako kobiety jesteśmy coraz bardziej świadome, tego jak ważna jest profilaktyka i badanie się. Jednym z aspektów branych pod uwagę przy wyborze dzisiejszych laureatek była odwaga – odwaga do podjęcia nieprzeciętnych decyzji na pewnym etapie ich życia. Ja wiem, że każda z nas – kobiet z rakiem piersi – musiała wykazać się ogromną odwagą, aby stawić czoła chorobie. Wszystkie one są dla mnie laureatkami tej nagrody – powiedziała Pani Anna.
Jesteśmy niezmiernie dumni, że działania naszej fundacji zostały zauważone i docenione przez kapitułę tej wspaniałej uroczystości.
ShEO Awards jest galą, podczas której nagradzane są kobiety, będące inspiracją dla innych. W tym roku wyróżnionych zostało 18 niezwykłych, charyzmatycznych i mądrych kobiet, w kategoriach takich jak medycyna, sport, ekologia czy biznes. Mając na uwadze wydarzenia na arenie międzynarodowej, kapituła postanowiła przyznać również nagrodę specjalna w kategorii „Pokój na świecie”. Otrzymała ją pani Olena Zełeńska, która swoją postawą w czasie trwającej wojny w Ukrainie zademonstrowała, jak ważna jest wolność i demokracja.
Gratulujemy zwyciężczyniom w pozostałych kategoriach - kobietom silnym i pełnym pasji, które nie boją się realizować swoich ambicji.
Pełna lista laureatek wraz z uzasadnieniami:
Pokój na świecie - Olena Zelenska – Odwaga, z jaką trwała u boku męża i apelowała w imieniu Narodu do krajów Zachodu o pomoc dla walczącej także w obronie zachodnich wartości Ukrainy – zasługują na najwyższe uznanie. Pierwsza Dama w specjalnym nagraniu podziękowała za nagrodę, zwracając uwagę na rolę kobiet w owładniętej wojną Ukrainie. – Niech będzie to nagroda dla naszych lekarek i pielęgniarek, takich jak Switlana Klemenko, która nie opuszczała swojego szpitala przez 40 dni, pomagając mieszkańcom rodzinnego miasta Iwankowa. To nagroda dla matek. Dla wszystkich 48 tysięcy Ukrainek, które rodziły w tych wojennych miesiącach. W schronach, piwnicach szpitali lub w domu bez światła i wody. Dla mam, które chroniły swoje dzieci kosztem własnego życia. Jak mama 5-letniego Michaiła z Mikołajewa, która osłoniła go własnym ciałem podczas ostrzału. To nagroda dla wojskowych, dla naszych kobiet-ochotniczek.
Aktywistka Roku - Natalia Panczenko z inicjatywy społecznej Euromajdan-Warszawa - Po rosyjskim ataku na Ukrainę – stała się jednym głosów Ukraińców w Polsce, choć przecież już wcześniej angażowała się w budowanie mostu między Polakami a Ukraińcami. - Pokazujemy to przez jeden dzień, ale czujemy to od ponad trzech miesięcy od każdego Polaka i każdej Polki, którzy dzisiaj pomagają naszemu państwu i naszym ludziom – mówiła organizując Marsz Wdzięczności, który przeszedł jakiś czas temu przez Warszawę.
Wolontariuszka Roku - Joanna Niewczas koordynatorka punktu pomocy na Torwarze - Początki działań wolontariuszy stołecznego punktu pomocy uchodźcom na Torwarze były trudne. To na ochotnikach spoczywała ogromna odpowiedzialność: karmili, ubierali, błagali o pomoc darczyńców, z własnych pieniędzy kupowali leki dla naszych gości. Ale Ona, mimo pewnie wielu chwil zwątpienia oraz konieczności łączenia wolontariatu z „normalną” pracą w korporacji, nie poddała się, zresztą jak tysiące polskich wolontariuszek postawionych w stan gotowości w związku z dramatyczną sytuacją w Ukrainie.
Lider Medycyny - prof. dr hab. n. med. Iwona Hus - Osoba niezwykle zaangażowaną w codzienną walkę o zdrowie pacjentów, jak również o dostęp dla nich do najlepszych i najskuteczniejszych terapii. Jest niekwestionowanym autorytetem i ekspertem w swojej dziedzinie, autorką i współautorką publikacji z zakresu hematologii, onkologii i immunologii klinicznej, rozdziałów w podręcznikach medycznych, recenzentem w polskich i międzynarodowych czasopismach naukowych. Kieruje Oddziałem Chorób Układu Chłonnego Kliniki Hematologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii oraz Zakładem Transplantologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jest Prezesem Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, redaktor naczelną czasopisma Hematologia.
Liderka Ruchu Społecznego - Elżbieta Kozik prezes Polskie Amazonki Ruch Społeczny - W 2009 roku powołała do życia stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny, którego od początku istnienia jest prezesem. Staraniem Amazonek wybudowano przy Centrum Onkologii Centrum Edukacyjno-Terapeutyczne dla chorych. Dziś Polskie Amazonki Ruch Społeczny walczy o skuteczne leczenie nie tylko dla chorych na raka piersi, ale też dla chorych na raka jajnika, nerki, tarczycy, płuc, skóry, wątroby. Dzięki niej Polskie Amazonki stały się liderkami i obrończyniami praw wszystkich osób chorych onkologicznie.
Liderka Organizacji Pacjentek - Anna Kupiecka prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej - Dzięki jej zaangażowaniu powstało miejsce, w którym kobiety z rakiem piersi spotykają się i wymieniają doświadczeniami, a zrozumienie i empatia jest na pierwszym miejscu. To między innymi dzięki jej zaangażowaniu mówimy dzisiaj o zmianie nastawienia Polek do wykonywania badań profilaktycznych piersi. Od lat w ramach kampanii BreastFit. Kobiecy Biust. Męska sprawa działa na rzecz wczesnego wykrywania nowotworów u kobiet.
Działaczka Społeczna w kategorii zdrowie - Agnieszka Liszkowska-Hała - Przez lata chodziła od dietetyka do dietetyka, od lekarza do lekarza, żeby w końcu usłyszeć diagnozę, na co choruje. Dziś chce zaoszczędzić innym czasu, emocji, frustracji, ale też zmotywować do zmian w swoim życiu i dlatego otwarcie mówi, że choruje na otyłość. Jest ambasadorką kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”, w której daje z siebie 100 proc. siebie, by szerzyć wiedzę na temat otyłości jako choroby, która można i należy leczyć.
Lider Biznesu - Iwona Duda prezes zarządu PKO BP - Z rynkiem finansowym jest związana od ponad 20 lat. Absolwentka warszawskiej SGH, która karierę w finansach zaczynała w latach 90. od pracy w Ministerstwie Finansów. Później był Narodowy Bank Polski i kancelaria prezesa Rady Ministrów. To tam dostała misję powołania Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Przez dekady doradzała kolejnym ministrom, prezesom, dyrektorom aż wreszcie sama została prezesem. I to dwukrotnie. Najpierw szefowała szóstemu największemu bankowi w Polsce, a teraz pełni funkcję prezesa zarządu tego największego i najważniejszego.
Kreatywna w start-upie - Agnieszka Hyży - Od 15 lat związana jest z Telewizją Polsat, popularność zdobyła jako gospodyni wielu programów telewizyjnych, festiwali i koncertów na żywo. Ale nie wszyscy wiedzą, że nie tylko telewizja i działalność społeczna wypełniają jej życie. Jest pomysłodawczynią platformy Wedding Show, ale też dyrektorką kreatywną największego portalu ślubnego w Europie, czyli wedding.pl. Jest CEO & Director of Public Relations How2, pierwszej w Polsce platformy z interaktywnymi ebook’ami. Dla różnych marek, wraz ze swoim teamem AH! Story, tworzy strategie i plany marketingowe oraz komunikacyjne.
Mistrzyni sportu - Iga Świątek - Wygrana w finale wielkoszlemowego turnieju French Open dała jej 35. zwycięstwo z rzędu. Tym samym 21-letnia Polka wyrównała rekord Venus Williams, którego nikt nie mógł osiągnąć od 22 lat. Jest pierwszą rakietą świata. Najlepszą wizytówką Polski za granicą. Najbardziej wpływową kobietą w polskim sporcie. A mówimy przecież o skromnej dziewczynie z podwarszawskiego Raszyna, która trzy tygodnie temu dopiero skończyła 21.
Gwiazda mediów i opinii - Barbara Włodarczyk - Dokumentalistka, scenarzystka, a przede wszystkim reporterka z krwi i kości. Wielokrotnie nagradzana autorka dokumentów, książek i reportaży ze słynnym cyklem filmów „Szerokie tory” na czele. Nie boi się krytykować Putina w centrum Moskwy, ani Miedwiediewa w jego rodzinnym Mansurowie pod Kurskiem. Dzisiaj nie ma drugiej kobiety w polskich mediach, która z tak wielką wiedzą i uczciwością potrafi opowiadać o tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą.
Promotorka kultury – Kayah – Bez niej nie byłoby pierwszej w Polsce firmy w branży muzycznej pracującej w modelu 360 stopni, czyli zajmująca się artystami na wszystkich poziomach ich działalności, po to by oni sami mogli się czuć bezpiecznie oraz po to – by pokazywać światu nowych twórców, odkrywać talenty, dawać im szansę na pierwsze występy na największych polskich scenach. Bez niej nie byłoby tego artystycznego sukcesu.
Ikona kultury - Urszula Dudziak - Królowa polskiego jazzu, ale i prawdziwa królowa życia. Gwiazda światowego formatu i nasza duma narodowa. Koncertowała niemalże we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall, zresztą Nowy Jork w jej sercu ma miejsce szczególne. Występowała lub nagrywała wspólnie z Krzysztofem Komedą, Michałem Urbaniakiem, Bobby’m McFerrin’em, Herbie Hancockiem, Niną Simone. Weszła na szczyt, zbierając przy tym kolekcję nagród, o jakiej wielu może jedynie pomarzyć, ale nigdy z tego szczytu nie patrzyła na nikogo z wyższością.
Lokalna bohaterka - Agata Kozyr Prezes Zarządu Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne - To dzięki niej w marcu ubiegłego roku w Pogorzelicach ruszyła budowa pierwszego w powiecie lęborskim hospicjum stacjonarnego. Jak lwica walczyła o to, by zebrać środki potrzebne do budowy placówki, a tym samym – do zapewnienia ciężko chorym właściwej opieki.
Działaczka na rzecz ekologii - Zofia Zochniak - Tworzy butiki cyrkularne, których głównym zadaniem jest budowanie wartości ubrań z drugiego obiegu, przy jednoczesnym dbaniu o to, by Polska przestała być tekstylnym śmietnikiem Europy. W 2017 roku współtworzyła portal UbraniaDoOddania.pl, dzięki któremu niepotrzebne ubrania zamieniane są na darowizny finansowe, które trafiają do NGO’sów. Współtworzyła program, który umożliwia markom odzieżowym bycie bardziej cyrkularnymi i ma sprawić, że ich “zielone strategie” przestaną być tylko programami CSR.
Ikona Designu - Anna Czub - Jest liderką, innowatorką i dyrektor generalną firmy Galerie Venis, która od 25 lat wiedzie prym w świecie aranżacji wnętrz. Jej niesztampowe pomysły mają swoje korzenie w licznych podróżach i niepowtarzalnym doświadczeniu, które przekładane jest na każdą realizację przestrzeni.
Influencerka Roku - Janina Bąk autorka bloga Janina Daily - Przez pięć lat uczyła statystyki i metodologii badań w Trinity College w Dublinie. Jest statystyczką i uczy ludzi, że z badaniami naukowymi można i należy się zaprzyjaźnić. Sama siebie nazywa „wirtuozem statystyki i metodologii badań”, a „swoją” statystykę wykorzystuje do tego, by mówić o najważniejszych społecznych kwestiach. Między innymi o tym, że od 15 lat choruje również przewlekle psychiatrycznie – na chorobę afektywną dwubiegunową, o czym opowiedziała w jednym z wywiadów, bo jak podkreśla – zależy jej byśmy normalizowali temat problemów psychicznych, bo – jak mówi - To OK źle się czuć i prosić o pomoc.
Relację z wydarzenia można znaleźć pod linkiem: https://rozrywka.wprost.pl/gwiazdy/10756075/sheo-awards-2022-wprost-nagrodzil-min-kayah-urszule-dudziak-i-agnieszke-hyzy.html