29 paźdzernika 2015 roku, o godzinie 22.45 w TVP Regionalna, prezes fundacji Onkocafe Anna Kupiecka wraz z Ewą Grabiec-Raczak ze Stowarzyszenia Amazonki Warszawa Centrum oraz Barbarą Stuhr z Unikornu w programie Echa Dnia opowiadały o problemie raka piersi oraz kampanii #BadajBiust (www.badajbiust.pl)

Poruszono problem zachorowalnosći na tę chorobę w Polsce. Co roku na raka piersi choruje 12000-14000 kobiet. Niestety śmiertelność jest u nas jedną z największych w Europie. Często dlatego że lekarze ginekolodzy nie badają w odpowiedni sposób pacjentek. Istotne jest także to, że badania mammograficzne, przesiewowe kierowane są do kobiet po 50 roku życia. Rzeczywistość jest inna, obecnie odnotowuje się zachorowania u coraz młodszych pań. I to one są coraz bardziej zagrożone, bo nie są objęte żadnymi badaniami przesiewowymi. Wykrywalność nowotworów wśród nich mogłaby być większa.

1200x600 tvpKolejnym ważnym zagadnieniem, które zostało poruszone jest słaby wskaźnik wykrywalności we wczesnym stadium raka.
Do szpitali często trafiają osoby już w bardzo zaawansowanych stadiach nowotworu, a chorobie takiej jak ta ważne jest jej wczesne rozpoznanie.

Jak podkreśliła prezes fundacji Onkocafe, Anna Kupiecka - potrzebne są inne źródła docierania do kobiet, szczególnie tych młodych. W tym celu nalezy korzystać z nowych mediów, takich jak choćby internet, za przykład podała trwającą kampanię #BadajBiust. Nie da się przecenić roli kampanii społecznych w kształtowaniu świadomości młodych ludzi i także nie wolno przeoczyć pierwszych objawów choroby, podstawą jest tutaj samobadanie piersi.

29-10-2015, Warszawa

Pomagają nam

stra.fw bayer magodent.fw advalue magodent.fw novartis fakraczki.fw osobyprywatne.fw crosfit               

Współpracujemy

pozdrowie.fw pkopd.fw pkopd.fw pkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwpkopd.fwaaa.fwalivia.fwfpzycie.fwinstytut.fwkidl.fwmagodent.fwrak n roll.fwb-life 

Zapisz