Po pierwszym szoku jakim jest otrzymanie diagnozy, przed tobą kolejny etap - leczenie. To czas, w którym zwłaszcza na początku towarzyszy Ci wiele silnych emocji. Jest to związane przede wszystkim z lękiem przed nieznanym, obawą o skuteczność leczenia, a także wielkim strachem przed naszym wyobrażeniem leczenia onkologicznego i jego skutków ubocznych. Myśląc o skutkach ubocznych, kobiety najczęściej obawiają się utraty włosów. Musimy jednak pamiętać, że reakcje na podaną chemioterapię mogą być indywidualne, a skutki uboczne są zależne od rodzaju leczenia.
Zanim więc zaczniesz zamartwiać się utratą włosów zbierz informacje na temat proponowanego Ci leczenia.
Zapytaj się swojego lekarza onkologa:
- jaki rodzaj chemioterapii będziesz przyjmować?
- czy leczenie spowoduje utratę włosów?
- w jakim czasie od przyjęcie leczenia może dojść do utraty włosów?
Bywa, że skutkiem ubocznym leczenia nie jest całkowita utrata włosów, lecz tylko utrata ich gęstości bądź ich przerzedzenie. Dlatego tak ważne jest, aby na każdym etapie budować realny obraz leczenia poprzez zebranie rzetelnych informacji od specjalistów, co w efekcie minimalizuje negatywne myślenie i pozwala na odpowiednie przygotowanie się do tego.
Utrata włosów, to proces
Włosy nie wypadają z dnia na dzień. Przeważnie traci się je między drugim, a czwartym tygodniem od rozpoczęcia terapii. Włosy zaczynają stopniowo się kruszyć i zostaje ich coraz więcej pod prysznicem lub na poduszce. Na tym etapie warto już je podciąć. Niektóre kobiety, które przeszły przez ten proces zwracają uwagę, że już samo wypadanie włosów bywa nieprzyjemne i bolesne. Gdy więc intensywność wypadania włosów wzrośnie, nie należy przedłużać tego momentu i najlepiej całkowicie je zgolić. Można to zrobić w domu prosząc o pomoc bliską osobę, u fryzjera bądź w zakładzie perukarskim, jeśli takie usługi oferuje. Choć decyzja o obcięciu się na łyso nie będzie dla Ciebie łatwa, to pamiętaj że jej podjęcie pomoże Ci zniwelować zarówno fizyczny jak i psychiczny dyskomfort. Po zgoleniu włosów nawilżaj skórę głowy np. olejkiem rycynowym przez cały okres leczenia a także, kiedy włosy zaczną odrastać.
Peruka, jak ją dobrać?
Zanim wypadną Ci włosy zadbaj o to, żeby dobrać dla siebie odpowiednią perukę, chustę bądź turban. Znajdź profesjonalny, rekomendowany salon perukarski, w którym poczujesz się bezpiecznie, a specjaliści w tym zakresie pomogą Ci dopasować nową fryzurę. Utrata włosów, a następnie zakup peruki to duże wyzwanie emocjonalne, dlatego daj sobie czas i pozwól na oswojenie emocji. Jeśli chcesz płakać, płacz i nie wstydź się tego. Pożegnaj się ze swoim włosami, daj ujście swoim emocjom.
Do salonu perukarskiego warto wybrać się z kimś bliskim. Może to być np. przyjaciółka, mama, siostra, partner/mąż. Ważne, żeby to była osoba, która zaangażuje się w pomoc w dobraniu peruki, ale przede wszystkim będzie to osoba przy której będziesz czuła się komfortowo. Przy wybieraniu nowej fryzury pośpiech nie jest wskazany. Pamiętaj, że masz czas. Decyzję podejmij sama, w zgodzie ze swoim samopoczuciem, bo to Ty będzie widzieć się w tej peruce codziennie i najważniejsze byś sama się w niej dobrze czuła.
Nie musisz decydować przy pierwszej wizycie w salonie perukarskim. Jeśli potrzebujesz więcej czasu na decyzję, pozwól sobie na to!
Perukę możesz dobrać w taki sposób, że będziesz miała identyczną bądź bardzo zbliżoną fryzurę, jaką nosiłaś do tej pory. Jest to również niepowtarzalna możliwość, żeby ?zaszaleć? ze swoim wizerunkiem. Zastanów się czy ostatnio nie miałaś ochoty na zmianę, na spróbowanie czegoś nowego? Pamiętaj jednak, że peruki to wyroby medyczne i po dokonaniu wyboru modelu może już nie być możliwości wymiany ani zamiany na inny kolor.
W zależności od rodzaju peruki, czy jest wykonana z włosów naturalnych czy syntetycznych, istnieje możliwość zmiany fryzury. Peruki z włosów syntetycznych mają gotowe fryzury i mogą być podcinane tylko odrobinę jeśli np. grzywka wpada do oczu. Jednak peruki z włosów naturalnych mogą być strzyżone zgodne z potrzebą, do długości pozwalającej zakryć bazę. Oba te rodzaje są dostępne ?od ręki? w profesjonalnych sklepach perukarskich. Jest też możliwość wykonana zamówienia indywidualnego, to jednak wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania.
Salony perukarskie są przeważnie wyposażone lub współpracują z salonami fryzjerskimi i jeśli będziesz miała taką potrzebę pomogą w podcięciu, lub ułożeniu nowej fryzury według twoich indywidualnych potrzeb.
Cena peruk zależy nie tylko od rodzaju włosów, ale również od ich wykonania, czyli bazy na jakiej znajdują się włosy. Obecnie peruki wyglądają bardzo naturalnie i trudno je odróżnić od dobrze przystrzyżonych włosów. Elementy techniczne takie jak np. mikroskóra czy linia rozmyta zwiększają ich naturalność. Jednak im większa naturalność tym produkt jest również delikatniejszy.
Informacje, które powinnaś otrzymać w sklepie przy zakupie peruki:
- sposób pielęgnacji, pomocne akcesoria, kosmetyki,
- jakie kosmetyki stosować do pielęgnacji
- na co zwrócić uwagę np. jeśli peruką posiada linię rozmytą.
Oprócz peruki zaleca się zakupienie bawełnianej, bezszwowej czapeczki, która może być przydatna, gdy będą ciepłe dni i w peruce będzie Ci zbyt gorąco lub na chłodne noce, gdy może być Ci po prostu zimno w głowę. Dostępne są również ocieplacze pod perukę.
Dobrym pomysłem są także turbany i chusty, które są świetną alternatywą dla peruk. Wyglądają niezwykle stylowo i są bardzo wygodne.
Emocje
Dyskomfort związany z utratą włosów jest zrozumiały, bo wizerunek jest nieodłączną częścią nas. Emocje, które temu towarzyszą bywają paraliżujące, a towarzyszące myśli mogą wpływać na poczucie własnej wartości. Często konfrontacja z taką sytuacją, to czas pracy nad samoakceptacją a także nauka koncentracji na innych zasobach. Przecież utrata włosów nie wpływa na twoje poczucie humoru, inteligencje i wiele innych zalet. Co więcej sytuacja kryzysowa, w której się znajdujesz może spowodować, że odkryjesz w sobie inne wartości, cechy charakteru, o których nigdy wcześniej nie miałaś pojęcia. Pamiętaj diagnoza i leczenie to tylko etap w twoim życiu, a utrata włosów to tymczasowy skutek uboczny przyjmowania chemioterapii. Włosy po zakończonym leczeniu odrastają. Rosną w bardzo szybkim tempie a jedyne co może Cię zaskoczyć, to ich inna struktura. Z włosów prostych mogą zrobić się kręcone. Zazwyczaj po dłuższym czasie jednak włosy wracają do swojego dawnego wyglądu.
Pamiętaj przede wszystkim, że łysa głowa już nikogo nie szokuje i jest naturalną emanacją naszej siły!
Artykuł napisany wspólnie przez psychoonkologa Adriannę Sobol z Centrum Wsparcia Psychologicznego INEO oraz specjalistów firmy Rokoko Hair Company, właściciela sieci sklepów perukarskich w Polsce.
-
Myj zęby po każdym posiłku (jeśli nie ma stanów zapalnych błony śluzowej, płucz jamę ustną gotowymi preparatami przystosowanymi do jej higieny).
-
Pij więcej płynów w ciągu dnia ? głównie woda mineralna niegazowana z dodatkiem świeżo wyciskanych soków owocowych lub warzywnych (cytryna, limonka, imbir, burak, żurawina), z dodatkiem świeżych listków mięty.
-
Zaburzenia odczuwania smaku można łagodzić poprzez podawanie choremu produktów kwaśnych (m.in. kwaśne owoce, kwaszona kapusta i ogórki)
-
Sporadycznie pij pepsi lub coca-colę (neutralizuje metaliczny posmak w jamie ustnej).
-
Żuj gumę miętową (bezcukrową) między posiłkami lub sporadycznie ziołowe landrynki (z melisą, miętą, lipą, szałwią, tymiankiem itp.)
-
Nieprzyjemny smak w ustach możesz neutralizować mrożonymi owocami ? truskawki, maliny, wiśnie, czarne jagody, czarna porzeczka itp. (możesz je ssać podobnie jak cukierki, jeśli nie masz stanów zapalnych w jamie ustnej). Mogą to być również świeże, umyte i obrane ze skóry owoce.
-
Do gotowych potraw dodawaj świeże zioła lub przyprawy (tymianek, majeranek, cząber, czosnek niedźwiedzi w liściach, rozmaryn, miętę, bazylię, lubczyk, czumbrice itp. (zmieniają smak potrawy).
-
Do nabiału, koktajli i deserów dodawaj miód naturalny.
-
Unikaj jedzenia gorących i zimnych posiłków (posiłki powinny być letnie lub w temperaturze pokojowej).
-
Sztućce metalowe możesz zastąpić sztućcami plastykowymi, ceramicznymi lub drewnianymi (neutralizują nieprzyjemny smak w ustach).